• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kolędowe grand prix

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 27.01.2015 18:30

  - Chcieliśmy podkreślić, że jest to festiwal jubileuszowy. Rangę gali niewątpliwie podnosi koncert Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją mjr. Marcina Ślązaka - mówi ks. kmdr Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.

  Zorganizowany po raz piąty Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego zgromadził w Gdyni artystów reprezentujących kluby wojskowe z całej Polski. W przesłuchaniach odbywających się w klubie Marynarki Wojennej ʺRiwieraʺ wzięło udział ponad 80 osób. Rywalizujących solistów oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Grażyny Łobaszewskiej, wybitnej polskiej piosenkarki.

  - Tradycja uroczystych koncertów kolęd w marynarskim kościele garnizonowym trwa już 17 lat. Pięć lat temu narodziła się myśl, żeby zrobić z tego festiwal ogólnopolski - mówi ks. kmdr Bogusław Wrona. Dodaje, że impreza cieszy się wśród wojskowych dużą popularnością. - Musimy, niestety, ograniczać liczbę wykonawców. Gdy klub ogłasza nabór do festiwalu, chętni przysyłają wraz ze zgłoszeniami próbki swojej twórczości. Wówczas odbywają się pierwsze kwalifikacje - relacjonuje ks. Bogusław Wrona.

  Koncert galowy festiwalu zgromadził w kościele NMP tłumy miłośników muzyki   Koncert galowy festiwalu zgromadził w kościele NMP tłumy miłośników muzyki ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Poziom wykonywanych utworów był naprawdę dobry. Pozwoliło nam to na przyznanie grand prix. Nie zawsze jest to możliwe - mówi Grażyna Łobaszewska. - Cieszymy się z tego, że poziom nieustannie wzrasta. Ale ważniejsze jest to, że angażujemy w śpiewanie kolęd garnizony z całej Polski. Przyjeżdżają ludzie z Rzeszowa, Żagania, Szczecina, Wrocławia... Część wykonawców to żołnierze lub ich rodziny. Inni po prostu uczęszczają na zajęcia do klubów wojskowych - wyjaśnia ks. dziekan.

  Konkursowe zmagania zakończyła połączona z wręczeniem nagród uroczysta gala festiwalu, która odbyła się 24 stycznia w kościele NMP w Gdyni. Uświetnił ją występ Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją mjr. Marcina Ślązaka.

  Michał Podgórski odbiera grand prix   Michał Podgórski odbiera grand prix ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Kiedy usłyszałem swoje nazwisko przy wyczytywaniu grand prix, zwyczajnie mnie zatkało - dzieli się Michał Podgórski z Rzeszowa, zdobywca nagrody. - Tylu wspaniałych wokalistów tu występowało... To niesamowite wyróżnienie. A otrzymać tę nagrodę z rąk tak cenionej artystki, jaką jest pani Grażyna Łobaszewska, to niezwykła nobilitacja.

  Twierdzi, że na festiwalu kolęd i pastorałek znalazł się nieprzypadkowo. - Śpiewam je nie tylko w czasie świąt - mówi, śmiejąc się.

  Jury przyznało wyróżnienia i nagrody konkursowe w dwóch kategoriach ʺwokaliści-soliściʺ oraz ʺzespoły wokalne i wokalno-instrumentalneʺ.

  Zwycięzcy w kategorii ʺwokaliści-soliściʺ:

  I miejsce - Aleksandra Hejka z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni;

  II miejsce - Agnieszka Podubny z klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie;

  III miejsce - Aleksandra Hulboj z klubu 4 regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu.

  Wyróżnienia otrzymali: Tomasz Hoppe z Poznania oraz Zbigniew Jelonek ze Słupska.

  Zwycięzcy w kategorii ʺzespoły wokalne i wokalno-instrumentalneʺ:

  I miejsce - zespół wokalny z Akademii Marynarki Wojennej;

  II miejsce - zespół z jednostki 2901 Szczecin Podjuchy;

  III miejsce - duet Celebro z klubu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu.

  W tej kategorii wyróżnienia przypadły w udziale zespołom: "Estrada Czarnej Dywizji" z Żagania oraz "ZKC" z Ustki.

  - Laureaci otrzymują nagrody rzeczowe. Ale najważniejszy jest dla nich niewątpliwie prestiż, jaki towarzyszy nagrodzie - podkreśla ks. Wrona.

  - Szczególne podziękowania należą się organizatorom festiwalu, oraz tym, którzy przygotowują artystów. To za ich sprawą, pasją i siłą skupiła się tutaj wspaniała młodzież, która od pięciu lat kolęduje, pielęgnując polskie tradycje narodowe i wartości chrześcijańskie - podkreślała Jolanta Wojtaś-Zapora reprezentująca Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół