• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bądkowskiego pamięć żyje

  Jan Hlebowicz

  dodane 28.01.2015 23:53

  - Celem konkursu jest popularyzacja sylwetki Lecha Bądkowskiego, poznanie jego życia i dokonań, kształtowanie indywidualnych postaw i kreatywności wśród uczniów w zakresie plastycznym, literackim oraz poznanie historii i kultury regionalnej - mówi Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

  W Gimnazjum nr 48 w Gdańsku 28 stycznia odbył się konkurs o życiu i działalności Lecha Bądkowskiego. Kilkudziesięciu uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych przez 45 minut odpowiadało na 30 zadań zamkniętych. Zwycięzców wyłoniła dopiero dogrywka ustna.

  I miejsce zajęła Natalia Flis z XX LO. Tuż za nią uplasował się Karol Chiliński z Zespołu Szkół Łączności. Trzeci najlepszy wynik uzyskał Konrad Grych z III LO. Wyróżnieniem uhonorowana została Aleksandra Kinowska, również z III LO.

  - Test był szczegółowy, a pytania w większości trudne. Tym bardziej cieszę się z dobrego wyniku - komentuje Natalia. - Wcześniej niewiele wiedziałam o Lechu Bądkowskim. Przygotowując się do testu poznałam nie tylko tą ciekawą postać, ale także dzieje Polski i Pomorza - dodaje.

  Oprócz części pisemnej konkurs składa się z dwóch innych kategorii: części plastycznej dla uczniów szkół podstawowych oraz poetyckiej dla uczniów szkół gimnazjalnych.

  - Lech Bądkowski to jedna z najciekawszych postaci działających na terenie Pomorza. Z jednej strony był świetnie wyszkolonym żołnierzem, z drugiej strony subtelnym i wrażliwym pisarzem oraz ciekawym świata dziennikarzem. Działaczem kaszubskim i opozycjonistą. A przede wszystkim patriotą. Cieszę się, że poprzez konkurs młodzież poznała dokonania tego wielkiego Polaka - podkreśla Piotr Kowalczuk.

  - Propagowanie wartości, którymi kierował się w życiu Lech Bądkowski jest szczególnie ważne w chwili, gdy młodzi ludzie kształtują swoje postawy, osobowość i dokonują bardzo często trudnych wyborów - uzupełnia Elżbieta Radomska, dyrektor Gimnazjum nr 48 im. Lecha Bądkowskiego

  Na najlepszych uczestników konkursu czekają tablety, aparaty cyfrowe i nośniki muzyki. Wręczenie nagród odbędzie się 21 lutego 2015 r. w Europejskim Centrum Solidarności.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół