• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pomnik "Anny Solidarność" w Gdańsku?

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 05.02.2015 16:10

  Zarząd Stowarzyszenia "Godność" podjął inicjatywę budowy pomnika Anny Walentynowicz. Ma stanąć na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej, który od kwietnia 2014 roku nosi jej imię.

  Jak relacjonują przedstawiciele Stowarzyszenia ʺGodnośćʺ, w rozmowie z prezydentem Pawłem Adamowiczem otrzymali obietnicę, że miasto sfinansuje koszta projektu i zagospodarowania terenu.

  Projekt pomnika wybrano w porozumieniu z panem Januszem, synem zmarłej w katastrofie smoleńskiej współzałożycielki NSZZ Solidarność.

  Realizacji artystycznej projektu podjął się Stanisław Milewski, znany m.in. jako autor pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, znajdującego się w przymorskim parku.

  Obecnie trwa publiczna zbiórka pieniędzy, które pozwolą na realizację przedsięwzięcia.

  - Projekt pomnika przedstawimy w najbliższym czasie do oceny władzom Miasta. Zostanie on odlany z brązu w kwietniu - relacjonują członkowie Stowarzyszenia ʺGodnośćʺ. Koszt monumentu ma wynieść ok. 90 tys. złotych.

  - Zwracamy się zatem do byłych i obecnych członków NSZZ Solidarność o wsparcie materialne naszej inicjatywy. Do Zarządu Regionu i Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność apelujemy o poparcie i rozpropagowanie idei budowy pomnika - napisali w liście skierowanym do członków NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego.

  Odsłonięcie pomnika planowane jest na 15 sierpnia, w rocznicę urodzin Anny Walentynowicz.

  Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem. Od 1950 roku związała się ze Stocznią Gdańską, gdzie początkowo była spawaczem. Później z powodu pogorszenia stanu zdrowia pracowała jako operator suwnicy. Współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych (1978).

  Jej zwolnienie z pracy w sierpniu 1980 roku stało się jednym z powodów sierpniowych strajków. Internowana w stanie wojennym. Według danych opublikowanych przez gdański oddział IPN inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy. Służba Bezpieczeństwa planowała jej zabójstwo poprzez użycie mieszaniny leków.

  Zginęła 10 kwietnia podczas katastrofy prezydenckiego Tu-154M w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przydomek ʺAnna Solidarnośćʺ ze względu na zasługi związane z ideą Solidarności nadał jej Krzysztof Wyszkowski.

  Konto budowy pomnika:

  PKO Bank Polski SA Nr 95 1440 1387 0000 0000 1733 6797

  (z dopiskiem: Pomnik Anny Walentynowicz)

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół