• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • I poślubię cię sobie na wieki...

  Jan Hlebowicz

  dodane 09.02.2015 00:02

  - Przychodzi do mnie para: "chcemy wziąć ślub". "Kiedy byliście ostatni raz u spowiedzi?" - pytam. "10 lat temu przy okazji bierzmowania. Ale mamy papier" - słyszę w odpowiedzi. "Papier nie wystarczy, żeby wejść w sakramentalny związek małżeński" - odpowiadam. Para jest oburzona...

  W ramach Tygodnia Małżeństwa w Ośrodku Rozwoju Osobistego Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w Gdańsku 8 lutego wykład wygłosił o. dr Ksawery Knotz, duszpasterz małżeństw i rodzin, autor popularnych książek "Seks jest boski, czyli erotyka katolika" i "Nie bój się seksu, czyli kochaj i rób, co chcesz".

  O. Knotz mówił o istocie małżeństwa.

  - Cała historia zaczyna się od Adama i Ewy. Pierwsi małżonkowie będąc w raju nie tylko spacerowali, patrzyli sobie w oczy, trzymali się za ręce, przytulali, on polował, a ona gotowała albo odwrotnie - rozpoczął.

  - Adam i Ewa kochali się również przez swoje ciała, współżyjąc seksualnie. A w miłości Adama i Ewy, obecna była miłość Pana Boga - podkreślił.

  - Bóg poprzez małżeństwo ofiarował pierwszym ludziom miłość, którą oni z kolei mieli przekazać swoim dzieciom i kolejnym pokoleniom. Niestety Adam i Ewa zerwali wieź z Panem Bogiem, przestali Mu ufać. Wydało im się, że mogą realizować swoje życie po swojemu i poszli własną drogą. W konsekwencji Adama i Ewę przestała wypełniać Boża miłość, a w ich życie wszedł grzech - zaznaczył o. Knotz.

  Duchowny dodał, że dopiero przez związek z Chrystusem, małżeństwo, które utraciło swoją zdolność do miłości wiernej, nierozerwalnej, posiadającej cechy boskie, jest w stanie na nowo stać się małżeństwem, które będzie przekazywało miłość Pana Boga.

  - Niestety bardzo często zgłaszają się do mnie pary, przyszli małżonkowie, którzy tej prawdy nie rozumieją. Mówią: "żyjemy w związku partnerskim, współżyjemy ze sobą, stosujemy antykoncepcję, ale chcemy wziąć ślub". "Na jakiej podstawie?" - pytam. "Jesteśmy katolikami. Mamy chrzest i bierzmowanie, a nawet przyjmujemy księdza z kolędą". I oczekują, że powiem: "świetnie, to za 3 miesiące możecie się pobrać, tylko formalności wypełnimy i spokój".

  - Taki ślub nie ma sensu. Módlcie się, uczestniczcie we Mszy św., zachowujcie Boże przykazania, wspólnie czytajcie Pismo św. Dopiero wchodząc w prawdziwą relację z Chrystusem możecie zawrzeć sakramentalny związek małżeński - zakończył o. Knotz. 

  Tydzień Małżeństwa odbywa się od 7 do 14 lutego. Podczas warsztatów psychologicznych, wykładów i spotkań promowana jest idea trwałej miłości. - Chcemy zachęcać pary małżeńskie do umocnienia swoich związków, pogłębienia relacji, wzmocnienia, odnowienia więzi - mówią organizatorzy. Więcej TUTAJ.

  W trakcie trwania Tygodnia Małżeństwa można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologiem, doradcą psychologicznym, mediatorem. Zapisy pod nr tel. 532 898 355

  Patronat honorowy nad Tygodniem Małżeństwa objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Patronem medialnym jest "Gość Niedzielny".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół