• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Poznaj swoje prawa

  Agnieszka Lesiecka

  dodane 24.02.2015 10:01

  - Do naszego Ośrodka mogą zgłosić się osoby, które ucierpiały na skutek różnych trudnych doświadczeń, również w wyniku pokrzywdzenia przestępstwem. Niezależnie od tego czy jest to sytuacja przemocy domowej, napaści, gwałtu czy oszustwa finansowego. Także gdy ktoś był świadkiem wypadku czy przestępstwa i w wyniku tego pojawiają się u niego trudności w codziennym funkcjonowaniu, może zgłosić się do nas po wsparcie psychologiczne - mówi psycholog Agnieszka Wielochowska, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni.

  W ramach rozpoczynającego się Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach od 23 do 28 lutego osoby poszkodowane mogą skorzystać z porad specjalistów (policjantów, prawników, psychologów, pracowników socjalnych) dyżurujących na terenie całego kraju w komisariatach policji, sądach czy ośrodkach interwencyjnych. Każdy zainteresowany może uzyskać specjalistyczną poradę na temat swoich praw i możliwości szukania pomocy.

  - Ta tygodniowa kampania ma na celu nie tylko promowanie ujawniania przestępstw, ale również uświadomienie ludziom, jak i gdzie mogą w takich sytuacjach szukać pomocy - mówi A. Wielochowska. - W naszym Ośrodku (ul. Biskupa Dominika 25) w ramach Tygodnia Pomocy, w środę 25 lutego organizujemy Dzień Otwarty. W godz. od 9.00 do 16.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, pracowników z Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku, prawników z MOPSu, pracownika socjalnego oraz psychologów z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Gdyni - wylicza.

  W Polsce idea obchodów "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

  Lista ośrodków, w których od poniedziałku do piątku będą dyżurowali specjaliści:

  - Gdańsk-Wrzeszcz, Centrum Interwencji Kryzysowej, Zespół Interdyscyplinarny, ul. Piramowicza 1/2; godz. 14.00-18.00 (wszyscy specjaliści)

  - Gdynia, Sąd Rejonowy, pl. Konstytucji 5; godz. 9.00-13.00 (prawnik)

  - Gdynia, Biuro Porad Obywatelskich, ul. Traugutta 2; godz. 14.00-17.00 (prawnik)

  - Gdynia, Komenda Miejska Policji w Gdyni, ul. Portowa (policjanci)

  - Wejherowo, Komenda Powiatowa Policji, ul. Dworcowa 14 (policjanci)

  - Wejherowo, Prokuratura Rejonowa, ul. gen J. Hallera 21; godz. 8.30-15.00 (prokurator)

  - Rumia, Reda, Gniewino, Szemud, Komisariaty Policji (policjanci)

  - Puck, Prokuratura Rejonowa, ul. Wejherowska 3; od godz. 7.30 (prokurator)

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół