• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wyrok Sądu Najwyższego ws. Nergala

  KAI

  dodane 05.03.2015 12:42

  Sąd Najwyższy oddalił w czwartek, jako bezzasadny, złożony przez prokuratora oraz oskarżyciela posiłkowego wniosek o kasację wyroku uniewinniającego Adama Darskiego ps. "Nergal", wokalistę deathmetalowego zespołu Behemoth, za publiczną obrazę uczuć religijnych i podarcie w 2007 r. Biblii.

  Sprawa dotyczy koncertu grupy Behemoth z 13 września 2007 w gdyńskim klubie "Ucho", podczas którego Adam Darski ps. "Nergal" wyraził się wulgarnie o Biblii, podarł ją i rozrzucił jej resztki wśród publiczności. Kościół Katolicki nazwał "zbrodniczą sektą". Ryszard Nowak był w tej sprawie oskarżycielem posiłkowym.

  Prokuratura Rejonowa w Gdyni zajęła się sprawą po doniesieniu Ryszarda Nowaka z Komitetu Obrony przed Sektami. Nowak powoływał się na art. 196 Kodeksu Karnego mówiącego o sankcjach karnych za publiczne obrażanie uczuć religijnych, za co grozi grzywna lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2.

  Sprawa w konsekwencji trafiła do Sądu Rejonowego w Gdyni. Ten w czerwcu 2013 uniewinnił Nergala, uznając, że działanie muzyka było "swoistą formą sztuki".

  Po złożonych apelacjach Ryszarda Nowaka oraz Prokuratury Rejonowej w Gdyni, "Nergal" został prawomocnie uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w lutym 2014 r. Sędzia uzasadniała wówczas, że choć zachowanie Darskiego było "wulgarne, prostackie i nielicujące z treściami, jakie winien ze sobą nieść przekaz artystyczny", to nie każde jednak takie zachowanie jest przestępstwem".

  W maju 2014 Nowak złożył od tego wyroku kasację do Sądu Najwyższego. W swoim wniosku zwrócił się do SN, aby uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Gdyni.

  Zdaniem Nowaka, Sąd Okręgowy "zaniechał należytego rozważenia zarzutów apelacji". Nie uznał m.in. zastrzeżenia Nowaka, że Sąd Rejonowy przeprowadził rozprawę uniewinniającą z gotowym uzasadnieniem wyroku.

  SO zaniechał również rozważenia innego zarzutu Nowaka: że Sąd Rejonowy przyznał kluczowemu świadkowi, który nagrał koncert Behemotha, prawo odmowy udzielania odpowiedzi na niektóre pytania zadawane przez stronę skarżącą, w sytuacji gdy takie prawo zgodnie z ustawą mu nie przysługiwało. Zdaniem Nowaka, przeszkodziło to w wyjaśnieniu "wszystkich istotnych okoliczności czynu, o których świadek ten posiadał wiedzę".

  Kasację od wyroku uniewinniającego "Nergala" złożyła do Sądu Najwyższego także Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • TAS
   06.03.2015 09:11
   Jak będziemy wreszcie /w niedługiej przyszłości/
   żyli w wolnym od kościoła państwie to sąd nie będzie musiał zajmować się takimi banałami.
  • Utu
   06.03.2015 19:33
   Nawet w sytuacji, gdy przestępstwo jest sfilmowane, jak w przypadku Nergala, Froga czy Sawickiej, to sąd bezczelnie manipuluje faktami. Taki ogląd sprawy mają sędziowie, patrzący na nią np. przez tuleję... A mówiąc poważnie, prawo w Polsce przestaje chronić obywateli.
  • Viva Chriso Rey
   07.03.2015 01:57
   Pomyślmy jak Jezus Chrystus musi kochać nawet i "takich" ludzi, którzy Go obrażają, niszczą Ewangelię itp., że umarł i za nich. O Jezu Chryste - jak Ty Panie kochasz ludzi. Nikt tylko Ty Chryste. Ave Maryja!
  • majla
   11.03.2015 21:55
   Ciekawe ile kosztowalo podatnikow to,ze ktos poczul sie urazony? Ja w kosciol nie wierze, zapomnieli o zbyt wielu faktach z historii Ziemii i Swiata w Biblii dopisac. Zgaduje,ze niektorzy chetnie by stosy rozpaliali, jak za czsow Torqemad'y. WOLNOSC SLOWA I WOLNOSC MYSLI CHWILOWO ZAKAZANE.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół