• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Powstaje wirtualny skansen wraków

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.03.2015 13:23

  Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wykona fotogrametryczne modele 3D dziesięciu wraków spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej.

  Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego NMM rozpoczyna realizację dwuletniego projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego".

  Jego głównym celem jest wykonanie fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej (zbudowanych na przestrzeni od XVI do XIX w.) i prezentacja ich modeli na stronie internetowej NMM.

  Fotogrametria 3D to technika polegająca na wykonaniu - z różnej perspektywy i pod różnym kątem - tysięcy zdjęć (w tym przypadku podwodnych), które następnie przy pomocy programu komputerowego tworzą bardzo dokładny przestrzenny model danego obiektu.

  Za opracowanie i wdrożenie tej nowatorskiej metody ekipa nurków i archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego została nominowana do prestiżowej nagrody Travelery, wydawnictwa National Geographic, w kategorii "Naukowe odkrycie roku".

  Jaki informuje Tomasz Bednarz, archeolog podwodny i kierownik projektu, plan zakłada, że w tym roku wykonane zostaną fotogrametryczne modele 3D czterech zabytkowych wraków, a w następnym roku - sześciu kolejnych.

  - Będą to m.in. bark "Loreley", który zatonął w listopadzie 1887 r. w czasie sztormu u odejścia do gdańskiego portu oraz "Solen" - słynny galeon, który brał udział w bitwie pod Oliwą i w jej schyłkowej fazie - osaczony przez dwa okręty polskiej floty, został wysadzony w powietrze przez załogę - mówi T. Bednarz.

  Badacze z NMM już od kilku lat rozwijają metodę dokumentacji podwodnej. Do tej pory trzy wraki doczekały się modeli w 3D. Pierwszym jest żaglowiec "Porcelanowiec", o długości ponad 20 metrów, z I połowy XIX wieku, który zatonął po roku 1853. Na stanowisku odkryto fragmenty angielskich naczyń fajansowych oraz mosiężną tabakierę wytworzoną w Szwecji.

  Następnie naukowcy zajęli się tworzeniem modelu wraku niewielkiego żaglowca o nazwie "Głazik". Statek o długości Projektem "Wirtualny Skansen Wraków" kieruje archeolog podwodny Tomasz Bednarz. Na zdjęciu z zakorkowaną butelką na wodę sodową "Selters" znalezioną na wraku z początku XIX wieku   Projektem "Wirtualny Skansen Wraków" kieruje archeolog podwodny Tomasz Bednarz. Na zdjęciu z zakorkowaną butelką na wodę sodową "Selters" znalezioną na wraku z początku XIX wieku Jan Hlebowicz /Foto Gość kilkunastu metrów, zbudowany został po 1831 roku. Zatonął na wysokości Redłowa, w odległości 2,5 km od brzegu z ładunkiem głazów o średnicy do 1 metra. Z wraka wydobyto m.in. zakorkowaną butelkę kamionkową na wodę sodową "Selters". Po analizie składu płynu okazało się, iż wewnątrz znajdował się gin.

  Przeprowadzono też badania archeologiczne na wraku 30-metrowego żaglowca "Portowiec" z pierwszego dziesięciolecia XIX wieku. Wydobyto z niego 140 zabytków, m.in.: fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne czy fragmenty fajeczek glinianych.

  Fotogrametryczne modele 3D wraków zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym. - Na stronie internetowej NMM pojawi się subdomena pod nazwą "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej", gdzie już od końca tego roku, będzie można obejrzeć pierwsze efekty naszej pracy. W miarę postępu badań wirtualny skansen będzie rozbudowywany o kolejne obiekty - informuje Bednarz.

  Prezentacje dotychczas wykonanych modeli 3D można obejrzeć na kanale NMM w serwisie YouTube.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół