Nowy numer 13/2024 Archiwum

Powstaje wirtualny skansen wraków

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wykona fotogrametryczne modele 3D dziesięciu wraków spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej.

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego NMM rozpoczyna realizację dwuletniego projektu naukowo-badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego".

Jego głównym celem jest wykonanie fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków drewnianych jednostek z Zatoki Gdańskiej (zbudowanych na przestrzeni od XVI do XIX w.) i prezentacja ich modeli na stronie internetowej NMM.

Fotogrametria 3D to technika polegająca na wykonaniu - z różnej perspektywy i pod różnym kątem - tysięcy zdjęć (w tym przypadku podwodnych), które następnie przy pomocy programu komputerowego tworzą bardzo dokładny przestrzenny model danego obiektu.

Za opracowanie i wdrożenie tej nowatorskiej metody ekipa nurków i archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego została nominowana do prestiżowej nagrody Travelery, wydawnictwa National Geographic, w kategorii "Naukowe odkrycie roku".

Jaki informuje Tomasz Bednarz, archeolog podwodny i kierownik projektu, plan zakłada, że w tym roku wykonane zostaną fotogrametryczne modele 3D czterech zabytkowych wraków, a w następnym roku - sześciu kolejnych.

- Będą to m.in. bark "Loreley", który zatonął w listopadzie 1887 r. w czasie sztormu u odejścia do gdańskiego portu oraz "Solen" - słynny galeon, który brał udział w bitwie pod Oliwą i w jej schyłkowej fazie - osaczony przez dwa okręty polskiej floty, został wysadzony w powietrze przez załogę - mówi T. Bednarz.

Badacze z NMM już od kilku lat rozwijają metodę dokumentacji podwodnej. Do tej pory trzy wraki doczekały się modeli w 3D. Pierwszym jest żaglowiec "Porcelanowiec", o długości ponad 20 metrów, z I połowy XIX wieku, który zatonął po roku 1853. Na stanowisku odkryto fragmenty angielskich naczyń fajansowych oraz mosiężną tabakierę wytworzoną w Szwecji.

Następnie naukowcy zajęli się tworzeniem modelu wraku niewielkiego żaglowca o nazwie "Głazik". Statek o długości Powstaje wirtualny skansen wraków   Projektem "Wirtualny Skansen Wraków" kieruje archeolog podwodny Tomasz Bednarz. Na zdjęciu z zakorkowaną butelką na wodę sodową "Selters" znalezioną na wraku z początku XIX wieku Jan Hlebowicz /Foto Gość kilkunastu metrów, zbudowany został po 1831 roku. Zatonął na wysokości Redłowa, w odległości 2,5 km od brzegu z ładunkiem głazów o średnicy do 1 metra. Z wraka wydobyto m.in. zakorkowaną butelkę kamionkową na wodę sodową "Selters". Po analizie składu płynu okazało się, iż wewnątrz znajdował się gin.

Przeprowadzono też badania archeologiczne na wraku 30-metrowego żaglowca "Portowiec" z pierwszego dziesięciolecia XIX wieku. Wydobyto z niego 140 zabytków, m.in.: fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne czy fragmenty fajeczek glinianych.

Fotogrametryczne modele 3D wraków zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym. - Na stronie internetowej NMM pojawi się subdomena pod nazwą "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej", gdzie już od końca tego roku, będzie można obejrzeć pierwsze efekty naszej pracy. W miarę postępu badań wirtualny skansen będzie rozbudowywany o kolejne obiekty - informuje Bednarz.

Prezentacje dotychczas wykonanych modeli 3D można obejrzeć na kanale NMM w serwisie YouTube.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama