• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pięć ogromnych niewybuchów na dnie Bałtyku

  Jan Hlebowicz

  dodane 16.03.2015 19:54

  Na dnie Zatoki Gdańskiej i gdyńskiego portu wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej. Ładunki zawierające blisko tonę materiałów wybuchowych zagrażają bezpieczeństwu żeglugi.

  Miny udało się wykryć podczas badania dna morskiego zleconego przez Zarząd Portu w Gdyni. Cztery ładunki znajdują się za falochronem, w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch jest z kolei w basenie nr II gdyńskiego portu.

  Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, oczyszczanie dna rozpocznie się 19 marca. Weźmie w niej udział ok. 60 saperów, którzy o tym, czy będą schodzili pod wodę, dowiedzą się rano w dniu poprzedzającym akcję.

  Saperzy będą chcieli wyciągnąć jedną z dwóch min znajdujących się za falochronem w marinie. Druga będzie wyławiana w tych samych godzinach następnego dnia. Trzeci ładunek zostanie rozminowany najprawdopodobniej 29 marca. Terminu wyławiania pozostałych dwóch min dotychczas nie ustalono.

  - Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transport na wyznaczone miejsce w Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Mina w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu - wyjaśnia Joanna Grajter, rzecznik prasowy UM w Gdyni.

  - Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, a w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Ewakuacja mieszkańców z pobliskich budynków nie będzie więc konieczna - dodaje.

  W trakcie rozminowywania będzie obowiązywał zakaz kąpieli. Obejmie on 10-kilometrową strefę brzegu Zatoki Gdańskiej Podobna mina znajduje się w basenie nr II gdyńskiego portu   Podobna mina znajduje się w basenie nr II gdyńskiego portu UM w Gdyni - od Kosakowa aż do Gdańska Brzeźna. Podczas operacji odpowiednie służby z całego Trójmiasta i Pucka zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże.

  - Gdańskie plaże będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach - mówi Emilia Salach z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Służby będą uniemożliwiały kąpiel, patrolując plaże wzdłuż wejść od 34 do 76 oraz przy każdym wejściu na plażę. Dodatkowo na obiekcie Gdańskiego Klubu Morsów i na molo zostaną wywieszone informacje o zakazie kąpieli w wyznaczonych terminach - uzupełnia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Rybka
   17.03.2015 22:04
   https://www.facebook.com/dommorswina
  • Rybka
   17.03.2015 22:21
   https://www.facebook.com/dommorswina
  • nurek miner
   18.03.2015 07:39
   W akcji nie biorą udziału saperzy a nurkowie minerzy .
   Morświny będa płoszone.
  • Gdynia
   20.03.2015 07:13
   Setki policjantów liczą piasek na plażach (zakaz wstępu na plaże).
   Tak ma być aż do niedzieli (4 dni).

   Złodzieje świętują a policjanci liczą ziarnka piasku!

   Już pierwsza detonacja pokazała, że cała ta panika to jest projekt propagandowo-marketingowy.
   Nic złego się nie dzieje, ale propaganda jest...
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół