• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • O miłości na harfie

  Katarzyna Banc

  dodane 02.05.2015 20:00

  Dzisiejszego popołudnia mieszkańcy Trójmiasta mieli okazję wysłucha ciekawego recitalu sopockiej harfistki Anny Bachledy.

  Koncert harfistki przyciągnął ok. 80 miłośników muzyki   Koncert harfistki przyciągnął ok. 80 miłośników muzyki Katarzyna Banc /Foto Gość Koncert miał miejsce w Centrum Ekumenicznym ss. brygidek w Oliwie. W repertuarze można było usłyszeć perełki muzyki klasycznej i filmowej. Wszystkie utwory łączyła myśl przewodnia zaczerpnięta z "Hymnu do miłości" św. Pawła: "z nich zaś największa jest miłość". - To, co najbardziej mi w duszy gra, to miłość, stąd znaczna część mojego repertuaru, w ogóle, to utwory zawierające tą tematykę. Na dzisiejsze spotkanie przygotowałam 20 utworów, których rozpoznanie na pewno nie sprawi nikomu trudności - mówiła artystka przed występem.

  - W telewizyjnej adaptacji "Domu nad rozlewiskiem" jest pewna scena, w której jakiś drwal znajduje w lesie pianino i rozpoczyna na nim grać. Gra tak przepiękną melodię, że gdy ją tylko usłyszałam, złapałam za telefon i obdzwoniłam znajomych, by ustalić jej tytuł. Nie było łatwo, ale udało się ustalić, że to "Romans Gomeza", nuty tego utworu sprowadziłam aż z Kanady. Dziś ten utwór zaprezentuję na harfę - dzieliła się Anna Bachleda jedną z historii przedstawionych utworów.

  W atmosferę spotkania wprowadzała gdańska pianistka Anna Mikolon.

  Muzyczne wieczory, to wydarzenie cykliczne organizowane od prawie półtora roku, w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Koncerty rozpoczynają się o godz. 17, a wstęp na nie jest bezpłatny. Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 czerwca i wystąpi duet fortepianowy: Elżbieta Pasierowska i Bogumiła Weretka.

  Anna Bachleda   Anna Bachleda Katarzyna Banc /Foto Gość Anna Bachleda jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Jeszcze w czasie studiów zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Harfistów w Warszawie. Po studiach rozpoczęła pracę w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (obecna Opera Bałtycka). Wielokrotnie odbywała tournées po Europie. Grała we wszystkich znaczących operach: Pucciniego, Verdiego, Czajkowskiego, Rossiniego, Moniuszki; jest specjalistką od oper Wagnera. Jest również autorką opowiadań "Kilka par kobiecych oczu".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół