• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Przesłanie z Fatimy jest wciąż aktualne

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.05.2015 20:37

  - Mija dzisiaj 98 lat od chwili rozpoczęcia maryjnych objawień w Fatimie. Ich treść pozostaje wciąż aktualna i nadal porusza nasze serca - powiedział ks. Piotr Tworek, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.

  W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance od 11 do 13 maja trwało Triduum Fatimskie. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. odpustowa, której przewodniczył o. Świerad M. Pettke CCG.

  Duchowny przypomniał okoliczności fatimskich objawień. - Był 1917 rok. Trwała I wojna światowa. W tym czasie w Portugalii ustanowiono republikę. Zamordowano króla i jego następcę. Skasowano zakony, usunięto symbole religijne z budynków użyteczności publicznej, wyeliminowano słowa odnoszące się do Boga w dokumentach państwowych, wyrzucono z kraju biskupów, usunięto religię ze szkół i niszczono kościoły. I w tym kontekście Maryja, poprzez troje świętych dzieci, wezwała wszystkich ludzi do nawrócenia i pokuty - mówił kapłan.

  - Walka z Bogiem i wszystkim, co Boże, jest realna także i dzisiaj. A antidotum na nią mają być nie arsenały militarne, ale zginanie przez nas kolan w postawie modlitwy. - Przesłanie z Fatimy jest wciąż aktualne. I potrzebne jest, aby w każdym następnym pokoleniu się nad nim pochylać i na nowo je wypełniać. Tajemnica fatimska trwa. Ona się nie skończyła - podkreślił o. Świerad. 

  Po Eucharystii ulicami Żabianki przeszła różańcowa procesja maryjna, w której uczestniczyło kilkaset osób. Uroczystość odbyła się w ramach trwającej od 2009 roku Wielkiej Nowenny Fatimskiej. Tegorocznym tematem WNF jest: "Potęga rodziny. Domowy Kościół, którego nie przemogą bramy piekła".

  13 maja 1917 roku nieopodal portugalskiej miejscowości Fatima Maryja ukazała się trójce pobożnych dzieci - 7-letniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, 10-letniej Łucji.

  Matka Boża zapowiedziała koniec wojny, ostrzegła przed widmem komunizmu, kolejną wojną oraz prześladowaniami Kościoła. Mówiła, że bardzo wielu ludzi skazanych jest na wieczne potępienie. Podkreślała, że należy się dużo modlić i wynagradzać Bogu za grzechy. "Odmawiajcie Różaniec codziennie, abyście uprosili pokój dla świata i koniec wojny" - powiedziała dzieciom Maryja podczas pierwszego objawienia.

  Ojciec święty Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że właśnie opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie życia podczas zamachu 13 maja 1981 r. na pl. św. Piotra w Watykanie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół