• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zaplanuj Noc Muzeów

  Jan Hlebowicz

  dodane 15.05.2015 23:44

  W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach, galeriach, centrach kultury czekają atrakcje na co dzień niedostępne dla zwiedzających: zbiory, premierowe pokazy, wernisaże, happeningi, spotkania z twórcami i naukowcami.

  Dziesiąta edycja Europejskiej Nocy Muzeów zapowiada się wyjątkowo. Udział w imprezie odbywającej się z 16 na 17 maja zapowiedziały placówki i instytucje z całego Pomorza.

  Podpowiadamy, gdzie naprawdę warto się wybrać i jak mądrze zaplanować ten wieczór.

  Gdańsk

  Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku podczas Nocy Muzeów będzie obecny na Głównym Mieście, w pobliżu historycznego Żurawia. Pracownicy IPN w formie gry i zabawy pokażą jak Polacy w okresie II wojny światowej oraz w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych walczyli o wolność.

  - Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy pokaz gier edukacyjnych wydanych przez IPN: "303" i "111". W trakcie rozgrywek będzie można stanąć w szeregach pilotów broniących polskiego nieba oraz pilotów słynnego Dywizjonu 303 w czasie bitwy o Anglię. Wszystkich pozostałych uczestników zaprosimy do odtworzonego warsztatu podziemnego drukarza. Nasi pracownicy pokażą - na maszynach wzorowanych na tych z epoki - jak powstawało wolne słowo w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - informuje Marcin Węgliński, asystent prasowy.

  Każdy, kto weźmie udział w warsztatach będzie mógł stanąć przy maszynach i samodzielnie przygotować pamiątkową ulotkę, a przy okazji... ubrudzić się farbą drukarską.

  Dla rodziców z dziećmi świetną propozycję przygotowało Centrum Hewelianum, gdzie odbędzie się szereg wydarzeń z pogranicza nauki i sztuki, m.in.: warsztaty "Łamanie szyfru Enigmy" czy pokaz "Pod napięciem", prezentujący eksperymenty z użyciem generatora Van de Graffa.

  Po raz pierwszy do obchodów Nocy Muzeów dołączy Europejskie Centrum Solidarności, które zaprasza na kuratorskie oprowadzenie po wystawie stałej, a także na zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień, takich jak projektornia w audytorium, garderoby czy biura z widokiem na stocznię. O pełnych godzinach wjechać będzie można na dach budynku, by za pomocą lornetek i noktowizorów obserwować budynki stoczni w towarzystwie dawnego pracownika zakładu przybliżającego ich historię.

  Na oddalonym od centrum Westerplatte Muzeum II wojny światowej przygotowało spektakl filmowo-multimedialny z wykorzystaniem animacji komputerowej i videomappingu wg. pomysłu Andrzeja Wajdy pt. "Wybuch", ukazujący historię od przejęcia władzy w Niemczech przez Hitlera aż po wybuch II wojny światowej. Organizatorzy zapraszają także na przygotowaną przez nich wystawę "45. Koniec wojny w 45 eksponatach" znajdującą się w Europejskim Centrum Solidarności.

  Gdynia

  W Gdyni główną atrakcją będzie otwarcie Muzeum Emigracji. W odrestaurowanym budynku Dworca Morskiego zaprezentowana zostanie po raz pierwszy stała wystawa poświęcona emigracji z ziem polskich od XIX wieku po czasy współczesne. W ramach wydarzenia odbędzie się także koncert Hatti Vatti z Misią Furtak oraz pokazy audiowizualne 3D na fasadzie budynku.

  Muzeum Miasta Gdyni zachęca do odwiedzania wystaw "Narodziny Miasta" oraz "Wojna i Pokój". Natomiast Muzeum Marynarki Wojennej oprócz zwiedzania stałej wystawy zaprasza na koncert Orkiestry Reprezentacji Marynarki Wojennej, spotkanie z pielęgniarkami i sanitariuszkami wojennymi, a także projekcję filmu "Zew Morza".

  Sopot

  W Sopocie odwiedzić można Muzeum Sopotu, a także Skansen Archeologiczny Grodzisko, gdzie odbędzie się pokaz rzemiosł pt. "Ogień - żywioł ujarzmiony".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół