• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zawsze wraca ich więcej

  Justyna Liptak

  dodane 10.08.2015 17:00

  Caritas Archidiecezji Gdańskiej kupiła w tym roku ponad 2 tys. plecaków, których wyposażeniem zajmują się parafianie z różnych zakątków diecezji.

   „Tornister pełen uśmiechu” to inicjatywa, do której Caritas przygotowuje się od lutego, by przed 1 września móc wręczyć dzieciom ich nowe plecaki. Ta akcja zaprasza do zaangażowania się w pomoc różne środowiska. Ten rodzaj pomocy jest bardzo potrzebny. Bo to konkretny dar dla osób z sąsiedztwa, a nie kogoś, kogo nawet się nie zna.

  – Za pieniądze własne i od darczyńców kupujemy najpierw tornistry – wyjaśnia ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W zeszłym roku na ok., 2 tys. plecaków poszło ponad 50 tys. zł. – Mimo że są one o połowę tańsze niż w sklepie, bo kupowane hurtowo i bezpośrednio u producenta, to skala robi swoje – dodaje ks. Steć.

  Caritas stara się, aby plecaki nie odbiegały jakością i wyglądem od tych, które mają rówieśnicy dzieci, do których trafią. – Dla młodszych przeznaczamy te kolorowe, a dla starszych sportowe – wyjaśnia Alicja Szostek z centrum wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej, które zajmuje się przekazaniem tornistrów do parafii.

  Nie zdecydowano się również na „znakowanie” plecaków żadnym logo. Chociaż taki pomysł był. – Ostatecznie zdecydowaliśmy, że nie chcemy, by plecaki się wyróżniały. Ci, którzy je otrzymują,
  nie powinni czuć się napiętnowali – tłumaczy pani Alicja.

  Dyrektor Caritas zaznacza, że zawsze wraca więcej tornistrów niż zostało wydanych. – To taki dobry owoc całej akcji – dodaje. Pani Alicja, która w akcji bierze udział kolejny raz, podkreśla, że ludziom wystarczy dać możliwość pomocy innym.

  – Chcemy poprzez „Tornister pełen uśmiechu” aktywizować ludzi w parafiach do działalności charytatywnej. Parafialne zespoły Caritas zajmują się tylko koordynacją akcji, bo najważniejszą pracę wykonują darczyńcy. Zawsze mamy nadzieję, że ktoś, kto weźmie plecak, włączy się później w dalsze działania na własnym terenie i w konkretną pomoc osobą potrzebującym – mówi pani Alicja.


  Więcej o akcji „Tornister pełen uśmiechu” w 33. numerze „Gościa Gdańskiego”.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół