Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Odsłonią pomnik Anny Walentynowicz

Rocznica urodzin Anny Walentynowicz stanie się okazją do odsłonięcia pomnika tej wyjątkowej ikony Solidarności. Uroczystość rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 16.30 w Gdańsku-Wszeszczu. Pomnik powstał staraniem Stowarzyszenia „Godność”.

Autorem monumentu jest Stanisław Milewski, znany poznański rzeźbiarz. Odsłonięcia pomnika dokonają Janusz Walentynowicz, syn znanej działaczki oraz gdański radny Piotr Walentynowicz, jej wnuk.

Udział w uroczystości zapowiedzieli min. Maciej Łopiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Sławomir Cenckiewicz, autor książki o zmarłej w wyniku katastrofy smoleńskiej Annie Walentynowicz oraz Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Godność”. Został sfinansowany z dobrowolnych wpłat, pochodzących w większości od byłych więźniów politycznych, czasów PRL.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem. Od 1950 roku związała się ze Stocznią Gdańską, gdzie początkowo była spawaczem. Później z powodu pogorszenia stanu zdrowia pracowała jako operator suwnicy. W roku 1978 stała się współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych.

Jej zwolnienie z pracy w sierpniu 1980 roku stało się jednym z powodów sierpniowych strajków. Internowana w stanie wojennym. Według danych opublikowanych przez gdański oddział IPN inwigilowało ją ponad 100 funkcjonariuszy. Służba Bezpieczeństwa planowała jej zabójstwo poprzez użycie mieszaniny leków.

Zginęła 10 kwietnia podczas katastrofy prezydenckiego Tu-154M w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy