• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • O trzeźwość dla narodu

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 17.08.2015 14:50

  - Pielgrzymka dla wiernych jest umocnieniem w ich drodze. Także okazją do wzajemnego spotkania. Jest tutaj czas na szczere rozmowy, które później owocują często ważnymi decyzjami - mówi ks. prał. Bogusław Głodowski, diecezjalny duszpasterz uzależnionych.

  - Dla wielu przygoda z trzeźwością rozpoczyna się właśnie tutaj. Trafiają do grup samopomocowych, które są wstępem do terapii. To rodzi w nich właściwą motywację. Tu podejmują osobistą decyzję, dlaczego chcą zmieniać swoje życie - dodaje ks. Głodowski.

  „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu” - to tegoroczne hasło, pod którym 15 sierpnia wyruszyła już po raz 24. z Oliwy do Matemblewa pielgrzymka organizowana przez archidiecezjalne duszpasterstwo trzeźwości. - W pielgrzymce co roku uczestniczą nie tylko członkowie grup samopomocowych czy ruchów abstynenckich, ale wszyscy, którym na sercu leży trzeźwość polskiego narodu - wyjaśnia ks. Karol Wnuk, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. - Niektórzy idą w konkretnych intencjach. Proszą o trzeźwość dla siebie lub kogoś ze swoich bliskich - mówi ks. Bogusław Głodowski.

  - Jestem tu z powodu mojego chłopaka - mówi Magda, 23-letnia studentka. - Patrząc na nasze życie, wielu może powiedzieć, że nie odbiegamy od normy. Ja też tak myślałam, a odbywające się kilka razy w tygodniu spotkania z kolegami, na których zawsze pojawiał się alkohol, traktowałam jak dobrą zabawę - wyznaje. - W końcu zaczęłam się zastanawiać, czy nie przesadzamy. Nigdy nie czułam się uzależniona. Dzisiaj coraz rzadziej zdarza mi się używać alkoholu. O Krzyśku myślę poważnie. Chciałabym, żeby był odpowiedzialnym ojcem. Dlatego pielgrzymuję w jego intencji - dodaje.

  W pielgrzymce uczestniczyło prawie 400 osób. W czasie kilkugodzinnego marszu, którego trasa wiodła przez lasy oliwskie, konferencję wygłosił ks. Głodowski. Pielgrzymi wysłuchali także świadectw osób uzależnionych, które wyzwoliły się z nałogu.

  Na matemblewskim wzgórzu zgromadzeni dokonali aktu oddania Matce Bożej swoich rodzin i wszystkich spraw związanych z trzeźwością narodu.

  Wśród licznych atrakcji znalazł się konkurs rysunkowy dla najmłodszych, zatytułowany „Moje największe szczęście”. Uczestnicy wzięli też udział w koncercie zespołu z Ukrainy. Chętni mogli uzyskać też odpowiednie informacje nt. pomocy osobom uzależnionym.

  - Na podkreślenie zasługuje życzliwe przyjęcie ze strony parafialnej wspólnoty - zaznacza ks. Wnuk. - Proboszcz, przemawiając do nas, niejednokrotnie podkreślał, że jesteśmy tu u Mamy, a więc zarazem u siebie w domu.

  Spotkanie zakończyła Msza św. - Mogliśmy spędzać to popołudnie w różny sposób. Na plaży, na grillu... Wybraliśmy jednak trud drogi. Jak Maryja, która poszła do Elżbiety. Dlatego, by zrozumieć, że cały czas walczymy o życie wieczne. Maryja pokazuje, że cały czas musimy stawiać sobie wymagania, by pokonywać nasze trudności i słabości, żeby dojść do chwały niebieskiej - mówił w homilii ks. Wnuk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół