Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kibice Lechii Gdańsk stworzyli wyjątkowy mural

Z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" powstał wyjątkowy, patriotyczny mural upamiętniający bohaterską obronę Poczty Polskiej.

Dzieło powstało na bloku przy ulicy Chłopskiej na gdańskim Przymorzu. Autorem projektu jest absolwent ASP w Gdańsku Marcin Budziński, który zawodowo zajmuje się projektowaniem murali.

Inspiracją stał się znaczek pocztowy, wydany w 19. rocznicę wybuchu II wojny światowej i ataku na Pocztę Polską. Przedstawiono na nim postać pocztyliona Sylwestra Płoszyńskiego, uczestnika walk w obronie poczty, który dostał się do niewoli i - podobnie, jak większość aresztowanych pocztowców - został rozstrzelany.

- Razem z ludźmi ze stowarzyszenia kibiców, których znam, planowaliśmy grafikę patriotyczną - mówi M. Budziński. - Pretekstem do jej powstania stała się przypadająca w tym roku 70. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. Stwierdziliśmy wspólnie, że nie ma sensu malowanie historii bombardowania Westerplatte z pancernika "Schleswig-Holstein", ponieważ ten motyw pojawia się bardzo często przy różnego rodzaju okazjach. Natomiast mało ludzi wie, że II wojna światowa to również bohaterska obrona Poczty Polskiej. I właśnie do tego wydarzenia nawiązujemy - dodaje artysta.

Przygotowanie i zbiórka pieniędzy trwały rok, a samo malowanie zajęło 10 dni. Fundusze na realizację pochodzą od kibiców. W prace nad projektem zaangażowali się zarówno oni, jak i mieszkańcy dzielnicy. 

- Chcemy, by poprzez ten mural młodzież zainteresowała się najnowszą historią Polski, by poznała jej bohaterskie, ale także bolesne karty - podkreśla M. Budziński. - To nie pierwsza tego typu inicjatywa kibiców, którym bardzo zależy na patriotycznym wychowaniu kolejnych pokoleń młodych Polaków.

***

1 września 1939 roku, równocześnie z ostrzałem placówki Westerplatte z pancernika "Schleswig-Holstein", o godz. 4.45 Niemcy rozpoczęli atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku przy pl. Heweliusza. Polski Urząd Pocztowy nr 1 działał na terenie Wolnego Miasta Gdańska od 1922 roku. Pracowało w nim ok. 100 osób. 1 września w gmachu przebywało 43 pracowników z Gdańska, 10 pocztowców z Gdyni i Bydgoszczy, kolejarz oraz dozorca domu wraz z żoną i córką oraz dyrektor Okręgu Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku - Jan Michoń. Załogą poczty dowodził ppor. rez. inż. Konrad Guderski, zastępował go podreferendarz Alfons Flisykowski. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku trwała od rana do wieczora 1 września 1939 roku. Była jednym z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama