• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kaszubi idą do Matki

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 06.09.2015 08:18

  Już w wigilię uroczystości Narodzenia NMP do sanktuarium w Swarzewie dotarły tysiące pieszych pielgrzymów z Kaszub. Pątnicy uczestniczyli tam w modlitwach i odprawianych przy ołtarzu polowym Mszach św.

  - Ostatnio staram się uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, jakie przeżywa moja parafia. Miałem taki okres, ze trochę się na Boga obraziłem. Teraz chciałbym to wszystko nadrobić - mówi Piotr, który do Swarzewa przybył z liczącą ponad 1000 osób pielgrzymką z miejscowości Starzyno.

  - Do Swarzewa chodziłam jeszcze z babcią - wspomina Monika z tej samej pielgrzymki. - Wtedy do Swarzewa z mojej parafii chodziło ok. 20 osób. Bardzo się cieszę, że dzięki działaniom naszego proboszcza dzisiaj do sanktuarium wyrusza jedna trzecia parafian.

  Wśród pielgrzymów można było dostrzec nielicznych przedstawicieli władz państwowych. Z liczącą ponad 900 osób grupą gdyńską do Swarzewa szedł między innymi poseł Janusz Śniadek.

  Podziw wśród wiernych wzbudziła także pielgrzymka złożona z 200 harcerzy, która  w tym roku wyruszyła już po raz dwudziesty z Wejherowa. Odbywa się pod hasłem: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą". Swoje uczestnictwo w uroczystościach harcerze rozpoczęli już w piątek, poprzez udział w koncercie religijnym. Po dotarciu do Swarzewa czekały ich udział w modlitwach, własnoręcznie przygotowany posiłek oraz ognisko. - Nie będziemy jedynie reprezentować organizacji harcerskich przy ołtarzu - mówi pwd. Piotr Zygmunt, odpowiedzialny za służby medyczne. - W niedzielę nasi harcerze służyć będą wiernym we wszystkim, co będzie potrzebne. Mamy tu ze sobą nieźle wyszkolone służby medyczne - zaznacza.  

  W gdyńskiej pielgrzymce uczestniczyło ponad 900 osób   W gdyńskiej pielgrzymce uczestniczyło ponad 900 osób ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Centralną uroczystością wigilii odpustu była Eucharystia, którą o 17.00 odprawił bp Wiesław Szlachetka. Hierarcha w homilii podkreślał wartość ludzkiego życia oraz wezwanie do nieustannego dawania świadectwa we współczesnym świecie, jakie jest udziałem tych, którzy poznali Chrystusa.

  - Człowiek w świecie stworzeń zasługuje na najwyższy szacunek, już od początku swojego życia - mówił biskup. - Działania wymierzone w ten szacunek, często maskowane kłamliwymi ideologiami, przewrotnymi hasłami, stanowią realne zagrożenie dla życia ludzkiego. Boży plan zbawienia to Ewangelia życia, która przeznaczona jest dla całej ludzkości. W tym zawiera się źródło naszej nadziei i wezwanie, abyśmy przez wiarę służyli życiu. Byśmy bronili życia zwłaszcza tych najmniejszych i najsłabszych - podkreślał bp Szlachetka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół