• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Darz Bór!

  Justyna Liptak

  dodane 18.09.2015 19:12

  Początki polskiej administracji Lasów Państwowych na Pomorzu sięgają narodzin II Rzeczypospolitej, jednak działalność Gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczęła się pod koniec II wojny światowej - 1 kwietnia 1945 r.

  Uroczystości związane z obchodami jubileuszem 70-lecia istnienia gdańskiego leśnictwa odbyły się w  Europejskim Centrum Solidarności.

  – Dzisiaj nadarza się szczególna okazja, aby wyrazić wobec was – leśników słowa wdzięczności. Za waszą ciężką pracę, dzięki której my możemy podziwiać piękno natury w całej okazałości – mówił ks. prał. Zbigniew Zieliński, kapelan leśników gdańskich oraz proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

  Ks. Zieliński podkreślił, że spotkanie z okazji jubileuszu powinno być czasem radości z tego, co udało się dla lasów i przyrody zrobić.

  – W tej radości postarajmy się odkryć nowe siły i inspiracje do tego by to, co przed nami zagospodarować jeszcze mądrzej i piękniej. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy zurbanizowane i zindustrializowane społeczeństwo nie poświęca wystarczającego czasu, aby zatroszczyć się o świat przyrody. Życzę wam by owoce tej pracy, z której się dziś cieszymy w przyszłości były równie piękne – kontynuował ks. prałat. 

  Jan Szramka, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku przypomniał zgromadzonym historię związaną z gdańskim leśnictwem.

  – Po II wojnie światowej gdańscy leśnicy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ zniszczenia drzewostanu był bardzo duże. Trzeba było odtworzyć to, co uległo dewastacji – mówił J.Szramka.

  Dyrektor odniósł się również do obecnej sytuacji lasów w naszym regionie.

  – Tym, z czego przede wszystkim jesteśmy dumni, jako pracownicy RDLP w Gdańsku jest stałe powiększanie powierzchni leśnej przez zalesienie 28 tysięcy ha nieużytków i gruntów wyłączonych z produkcji rolnej. Zwiększeniu przez ten czas uległa też zasobność drzewostanów. Przeciętny zapas drewna w dyrekcji gdańskiej w 1946 r. szacowano na 130 m3 na 1 hektarze, dzisiaj wynosi ok. 260 m3 –mówił J.Szramka. 

  Dyrektor zaznaczył, że RDLP w Gdańsku i należące do niej nadleśnictwa chcą wykorzystać jubileusz, by jeszcze silniej niż dotychczas promować las wśród mieszkańców regionu. – W tym celu tworzymy coraz ciekawszą ofertę turystyczną, przygotowujemy zaskakujące i niezwykle inspirujące programy edukacyjne oraz rozszerzamy platformę porozumienia między lasem, a człowiekiem – mówił. 

  Jak podkreślił Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych, leśnicy nadal są w czołówce najbardziej szanowanych zawodów. – Cieszymy się z wyników badan opinii publicznej, które wskazują, że nasza praca zostaje dostrzeżona. To duży sukces, który niesie za sobą ogromne wyzwanie na przyszłość. Szczególne ważne, kiedy mówi się tyle o lasach państwowych. Cały czas staramy się pokazywać, że państwowa gospodarka leśna jest wzorcem i nasze działania to potwierdzają – mówił A.Wasiak. 

  W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe dla szczególnie zasłużonych pracowników jednostek organizacyjnych Regionalnych Lasów Państwowych w Gdańsku.   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół