• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Sakralnie dla papieża Polaka

  Justyna Liptak

  dodane 05.10.2015 18:37

  Już 8 października rozpocznie się pierwsza edycja Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacra Mundus Cantat" im. Jana Pawła II. Festiwal potrwa do 11 października.

  Fundacja Mundus Cantat wraz z Urzędem Miasta Sopotu, Urzędem Miasta Gdańska oraz Akademią Muzyczną w Gdańsku od dziesięciu lat zaprasza śpiewaków z całego świata do uczestnictwa w barwnym festiwalu chóralnym, jakim jest Mundus Cantat.

  W tym roku postanowiono zaprezentować nową odsłonę festiwalu - zaproszeni goście zaprezentują wyłącznie repertuar sakralny, dedykowany pamięci Jana Pawła II.

  „Sacra Mundus Cantat" to przesłuchania w ramach przeglądu pieśni religijnych, warsztaty wokalne, a także koncerty towarzyszące, na które wstęp jest wolny.

  Do Gdańska przyjadą śpiewacy z Litwy, Niemiec i Węgier, którzy wraz z polskimi chórami włączą się do wspólnej modlitwy o pokój na świecie - w sumie ponad 200 uczestników.

  Jednym z gości festiwalu będzie Chór Młodzieżowy „Choralchor" z parafii Św. Jana z Rostocku. Młodzi wystąpią w koncercie „Wołanie o pokój”, który zorganizowany wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury odbędzie się w kościele św. Jana w Gdańsku 9 października o 19.00.

  Wykonawców będzie można również wysłuchać w kościele Matki Boskiej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance.

  - To jest pierwsza edycja tego festiwalu, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Chcielibyśmy, aby to muzyczne dzieło, które wpisuje się w obchody Dnia Papieskiego i mające na celu uczczenie naszego wielkiego rodaka było kontynuowane - mówi ks. prał. Piotr Tworek, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.

  W sobotę, 10 października połączone chóry Sacra Mundus Cantat Gdańsk podczas koncertu finałowego „Musicie być mocni mocą miłości" zaśpiewają m.in. specjalnie skomponowaną przez młodą utalentowaną kompozytorkę z Wejherowa - Annę Wrocławską, pieśń na cześć Jana Pawła II.

  - Pragniemy oddać najgłębszy hołd naszemu wielkiemu Polakowi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który tak bardzo ukochał wszystkich ludzi i swoją ojczyznę i tak gorąco pragnie zbliżyć cały świat do Boga - mówi Joanna Stankowska, dyrektor festiwalu.

  W festiwalową niedzielę 11 października chóry będzie można usłyszeć w Archikatedrze w Oliwie i w kościele Matki Boskiej Fatimskiej na Żabiance.

  - Zaśpiewamy wspólnie w zapierających dech w piersi wnętrzach gdańskich kościołów, bo „kto śpiewa, dwa razy się modli” również w intencji Nepalczyków. W trakcie wszystkich koncertów będziemy zbierać datki na rzecz akcji "Mała Polska w Nepalu". Projekt ten ma na celu odbudowę domów, w położonej nieopodal Katmandu, wsi Dumre - dodaje dyrektor festiwalu.

  Patronat honorowy nad pierwszą edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mundus Cantat w Gdańsku im. Jana Pawła II objęli abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański oraz Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.

  Program Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacra Mundus Cantat" im. Jana Pawła II

  9 października (piątek)

  19.00 – Koncert „Da Pacem Domine", kościół św. Jana (ul. Świętojańska 50, Gdańsk) 

  Wystąpią: Friederike Kühl (sopran), Laura Heller (alt), Richard Birkholz (tenor), Jean-Dominique Lagies (bas), orkiestra Choralchor der St.-Johannis-Kantorei (Rostock, Niemcy), Markus Johannes Langer (dyrygent). W programie utwory: Heinricha Schütza, Melchiora Francka, Johanna Sebastiana Bacha, Fritza Wernera, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, Arvo Pärta.

  10 października (sobota)

  13.00–14.30 – warsztaty wokalne kościół p.w. Matki Boskiej Fatimskiej, ( pl. kard. Stefana Wyszyńskiego 1)

  19.30 – koncert finałowy, dedykowany Janowi Pawłowi II – „Musicie być mocni mocą miłości”, archikatedra oliwska (ul. bp. Edmunda Nowickiego 5). Wystąpią chóry uczestniczące w festiwalu wraz z Choralchor St.-Johannis-Kantorei. W programie: muzyka sakralna.

  11 października (niedziela)

  11.30 – Msza św. z udziałem chórów festiwalowych, archikatedra oliwska

  12.30 – Msza św. z udziałem chórów festiwalowych kościół Matki Bożej Fatimskiej, (Gdańsk–Żabianka, ul. Subisława 22)

  Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół