• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Sacra Mundus Cantat

  Justyna Liptak

  dodane 11.10.2015 15:00

  W tym roku postanowiono zaprezentować nową odsłonę dobrze znanego festiwalu Mundus Cantat. Zaproszeni goście prezentowali wyłącznie repertuar sakralny, dedykowany pamięci Jana Pawła II.

  Do Gdańska przyjechali wykonawcy z Litwy, Niemiec, Węgier, a nawet dalekiej Kolumbii. Śpiewacy wraz z polskimi chórami włączyli się do wspólnej modlitwy o pokój na świecie - w sumie ponad 200 uczestników.

  Finałowy koncert dedykowany Janowi Pawłowi II, "Musicie być mocni mocą miłości", odbył się w katedrze oliwskiej. Ławki były pełne. Artyści zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar. – Najbardziej spodobał mi się Chór Sceny Muzycznej z Gdańska. Pięknie zaśpiewali i pięknie wyglądali. Sama śpiewałam w młodości, więc rozumiem, jak dużo muszą ćwiczyć ci młodzi, żeby tak dobrze brzmieć – wyjaśnia pani Irena, słuchaczka z Sopotu.

  Oprócz polskich artystów z Gdańska i Sopotu, można było usłyszeć zespoły wokalne z Węgier i Kolumbii. Wystąpiły również chóry z Wilna i ponad 60-osobowy chór z Rostoku w Niemczech. – Dzieciaki dały niesamowity popis. To budujące widzieć, jak młodzi udzielają się w takich występach i robią to naprawdę dobrze i profesjonalnie – dodaje pani Irena.

  Dla chórzystów festiwalowe dni były pełne wytężonej pracy. Bo oprócz koncertów wzięli udział w warsztatach wokalnych w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance.

  Na zakończenie festiwalu muzycy udzielali się w czasie Mszy św. w katedrze oliwskiej oraz Matki Bożej Fatimskiej. – „Kto śpiewa, dwa razy się modli", a słysząc tak cudowną oprawę muzyczną mogę zaryzykować stwierdzanie, że nawet trzy razy – mówi pani Katarzyna z Gdańska.

  Patronat honorowy nad pierwszą edycją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mundus Cantat w Gdańsku im. Jana Pawła II objęli abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański oraz Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół