Nowy numer 13/2024 Archiwum

Günter Grass usiadł obok Oskara

- To bardzo szczęśliwy moment. W końcu, po wielu latach oczekiwań, Günter Grass usiadł przy Oskarze. Jednak to nieostatnie słowo, jakie my, gdańszczanie, mówimy w sprawie upamiętnienia wybitnego pisarza, noblisty - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Rzeźba Grassa, która 15 lat przeleżała w magazynie, zasiadła 16 października na ławeczce na pl. Wybickiego w Gdańsku-Wrzeszczu. Obok siedzi Oskar Matzerath, bohater powieści "Blaszany bębenek".

Odlana z brązu postać noblisty została wykonana w 2000 roku, tak jak podobizna Oskara Matzeratha. Pomnik w takim kształcie miał zostać odsłonięty dwa lata później. Jednak w ostatniej chwili zmieniono decyzję i na ławeczce usadowił się jedynie Oskar.

- Günter Grass zastrzegł, że monument może stanąć dopiero wtedy, kiedy już nie będzie go wśród żywych. Musieliśmy uszanować jego wolę i dlatego jego rzeźbiarska postać powędrowała do magazynu, gdzie spędziła wiele lat - wyjaśnia prezydent Adamowicz.

Odlany z brązu pomnik przedstawia Grassa w sile wieku. Noblista siedzi zwrócony w stronę chłopca grającego na bębenku, dzięki czemu można odnieść wrażenie, jakby rozmawiali. Pomiędzy nimi jest wystarczająca przestrzeń, aby każdy odwiedzający pomnik mógł usiąść na ławeczce.

Grass jest ubrany w garnitur, a w ręce trzyma fajkę, która była jego nieodłącznym atrybutem. Ponadto ma na kolanach otwartą książkę, po której przechadza się ślimak - to nawiązanie do powieści "Z dziennika ślimaka". Autorem całego monumentu jest prof. Sławoj Ostrowski, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Co ciekawe, pomnik stoi nieopodal dawnego, rodzinnego domu Grassa oraz pierwszej szkoły, do której uczęszczał noblista. - Przed rokiem jeszcze razem z tatą siedzieliśmy w tym miejscu. Świeciło słońce, było ciepło, a Günter odpoczywał po spacerze do dawnej szkoły i mieszkania swoich rodziców. Tata opowiadał wtedy o historii miasta, w którym się wychował. Była to, jak zwykle, bardzo barwna opowieść - wspomina uczestniczący w uroczystości Franz Grass, syn noblisty.

Data odsłonięcia pomnika nie jest przypadkowa. W piątek 16 października przypada rocznica urodzin Grassa. Gdyby żył, świętowałby 88. urodziny.


Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Tam też spędził dzieciństwo w dzielnicy Wrzeszcz. Światową sławę przyniosła pisarzowi tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata". Ukoronowaniem ponad 40-letniej pracy pisarza była przyznana w roku 1999 Literacka Nagroda Nobla za całokształt twórczości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama