• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kwestarze w żółtych koszulkach

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 02.11.2015 10:03

  Już 31 października rozpoczęła się na cmentarzach archidiecezji zbiórka pieniędzy na pomoc hospicjom.

  Odwiedzający trójmiejskie cmentarze mogli podczas uroczystości Wszystkich Świętych spotkać wolontariuszy w żółtych koszulkach, zbierających do specjalnych, przezroczystych puszek pieniądze na pomoc hospicjom. Kwestujący na sopockich cmentarzach młodzi ludzie wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć hospicjum, przekazywali w podziękowaniu kalendarzyk. Zawiera on m.in. informacje, w jaki sposób można włączyć się w szerszą pomoc Hospicjum św. Józefa.

  Młodzi nie mają kompleksów. Do wchodzących na cmentarz ludzi odnoszą się jednak z właściwym taktem. - Przepraszam, czy zechce pan weprzeć nasze hospicjum? - zwraca się przechodniów Jan Morozowski, uczeń sopockiego Gimnazjum nr 2. Słowa te podczas swojego dyżuru wypowiedział kilkaset razy. Jeżeli spotyka się z przychylnością przechodnia, natychmiast wyciąga ku niemu puszkę. Jeżeli zagadnięty zdaje się nie słyszeć jego słów, dyskretnie się wycofuje.

  - Chcemy pomagać ludziom, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują - wyjaśnia motywacje wolontariuszy Olga Wiśniewska, koleżanka Jana.

  Czy nie żałują czasu poświęconego na kwestowanie? - Czas Wszystkich Świętych moglibyśmy pewnie spędzić na wiele różnych sposobów. Ten jednak jest najpożyteczniejszy. Dla takiej sprawy warto poświęcić swoje wolne - odpowiada Janek.

  - Jestem bardzo wdzięczny wszystkim ludziom, którzy włączyli się w tę akcję. Każdy datek przekazany na wsparcie dzieła hospicyjnego jest gestem miłości bliźniego i szacunku wobec życia - mówi ks. Tomasz Kosewski, dyrektor sopockiego hospicjum. - Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim ofiarodawcom i kwestującym wolontariuszom. To dzięki zapałowi młodych ludzi uczestniczących w szkolnych kołach Caritas i starszym uczestnikom akcji możliwe było zdobycie dodatkowych pieniędzy na pomoc terminalnie chorym - dodaje.

  Organizatorzy nie znają jeszcze wysokości zebranej kwoty. Obecnie trwa liczenie pieniędzy.

  W Sopocie wolontariusze kwestowali już po raz trzeci. Podobne akcje od lat podejmują także gdańska Fundacja Hospicyjna, gdyńskie Hospicjum św. Wawrzyńca oraz puckie Hospicjum św. o. Pio.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół