• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wałęsa reaktywował partię chadecką

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.11.2015 13:59

  Lech Wałęsa 10 listopada reaktywował Chrześcijańską Demokrację III RP - partię, którą założył w 1997 r. - Trudno traktować inicjatywę byłego prezydenta poważnie - komentuje Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych.

  O reaktywacji ChDRP poinformował na Twitterze Mikołaj Chrzan, dziennikarz "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Dzień po ogłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Szydło składu nowego rządu w biurze w Europejskim Centrum Solidarności Wałęsa spotkał się ze współpracownikami i podjął decyzję o odnowieniu dawnej formacji.

  Były prezydent powołał dwóch wiceprzewodniczących ChDRP - Piotra Dwornickiego i Adama Zalewskiego. Rzecznikiem partii został Adam Domiński, odpowiedzialny także za budowę struktur w województwie.

  W planach partii jest m.in. utworzenie "ministerstwa kreatywności" - platformy, dzięki której młodzi ludzie będą szukali rozwiązań najbardziej palących problemów społecznych. Reaktywowane ugrupowanie L. Wałęsy ma wystartować w wyborach samorządowych w 2018 r. oraz parlamentarnych w 2019 r.

  Andrzej Kołodziej, opozycjonista, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych   Andrzej Kołodziej, opozycjonista, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Jan Hlebowicz /Foto Gość Próbowaliśmy skontaktować się z Instytutem Lecha Wałęsy, by potwierdzić tę informację. Niestety, strona internetowa instytutu jest chwilowo niedostępna.

  - Trudno traktować inicjatywę L. Wałęsy poważnie. W ostatnim czasie były prezydent przyzwyczaił nas wszystkich do słów rzucanych na wiatr, nieprzemyślanego działania i pomysłów, których realizacja najczęściej kończyła się fiaskiem - mówi A. Kołodziej, były opozycjonista, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych.


  Chrześcijańska Demokracja III RP została założona w 1997 r., funkcjonowała równolegle z Akcją Wyborczą Solidarność. W założeniach formacja miała się stać masową partią chadecką na wzór niemieckiej CDU, z której programu zaczerpnęła część sformułowań. Jednak nowe ugrupowanie L. Wałęsy, zbudowane przy instytucie jego imienia, nie uzyskało znaczenia na scenie politycznej. Ostatecznie zostało wykreślone z ewidencji partii politycznych wiosną 2003 roku z powodu braku sprawozdań finansowych za poprzednie lata.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • olartystka
   14.11.2015 01:25
   Zawsze zadziwiają mnie tacy ludzie. Nie ma jak zdradzić interesy Narodu, oszukać w wielkiej sprawie, a potem udawać dobrego wujka zatroskanego o losy Polski. Kolejny zalękniony obrońca demokracji. Obstawiam, że nagle znajdą się potężne środki na tą działalność. Z chadecją on ma tyle wspólnego co lewica z ochroną życia od poczęcia aż do śmierci.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół