• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Służba, która wywyższa

  Justyna Liptak

  dodane 14.11.2015 18:40

  - Modlę się, aby wasza posługa przynosiła wiele zbawiennych owoców w waszym życiu i w życiu wszystkich, którym ją będziecie ofiarowywać w przyszłości - mówił bp Wiesław Szlachetka na początku Mszy św. z okazji pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gdańskiej.

  Tradycją stała się organizacja jednego spotkania w ciągu roku, które łączy wszystkich ministrantów i lektorów archidiecezji. Tegoroczna pielgrzymka SLO była jubileuszowa, organizowana po raz 10.

  Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę" (1 Tm 6,12). Część formacyjną, która odbyła się w auli św. Jana Pawła II, poprowadził ks. Krzysztof Ławrukajtis, opiekun Bractwa św. Pawła. W przerwie uczestnicy mieli czas na agapę oraz integrację.

  Druga część spotkania odbyła się w katedrze oliwskiej. W trakcje adoracji Najświętszego Sakramentu ministranci i lektorzy mogli skorzystać z sakramentu pokuty, przygotowując się tym samym do centralnego punktu pielgrzymki, którym była Eucharystia, w czasie której zostało ustanowionych 43 nowych ceremoniarzy.

  – Waszą przyszłą posługę poprzedziło długie i sumienne przygotowanie. Bądźcie więc sługami liturgii, którą sprawuje sam Chrystus przez kapłanów. Ceremoniarz to ten, który służy Chrystusowi i Kościołowi, trzeba jednak troszczyć się, aby służyć jak Chrystus – z pokorą, odwagą, godnością, całym umysłem i sercem. Wtedy służba przy ołtarzu przemienia się w świadectwo dawane w domu, w szkole, wśród przyjaciół i wszędzie tam, gdzie będziecie. Aby inni, patrząc na was, rozpoznawali sługę Chrystusa, byli zbudowani waszą postawą i zawsze znajdowali u was pomoc. Taka służba wywyższa, staje się źródłem radości. Pamiętajcie, że swoją posługą możecie przyczyniać się do zbawienia tych wszystkich, którym swoją służbę ofiarujecie, oraz siebie samych – mówił bp Szlachetka w homilii.

  – Ani ten dyplom, ani otrzymany dzisiaj krzyż nie znaczy dla mnie tyle, co świadomość, że teraz będę mógł być jeszcze bliżej Jezusa w czasie Mszy św. – mówi Dawid Znajewski z parafii św. Ojca Pio w Gdańsku. Nie obawia się większej liczby obowiązków związanej z funkcją ceremoniarza ani kąśliwych uwag swoich kolegów ze szkoły. – Spotykam się ze stwierdzeniami, że to jest niepoważne, iż tak mocno angażuję się w Kościół, ale ja się nie zrażam, bo staram się przez to, co robię, dawać dobre świadectwo innym – dodaje chłopak.

  W jubileuszowej pielgrzymce SLO wzięło udział prawie 300 ministrantów i lektorów z całej archidiecezji gdańskiej. – Ceremoniarz to taka osoba, która nie jest biernym uczestnikiem życia swojej parafii, ale czynnie włącza się w przedsięwzięcia podejmowane w kościele – pomaga księdzu w przygotowaniu do liturgii czy organizuje zbiórki ministrantów. To wielka odpowiedzialność, ale też radość z możliwości bliskiego spotkania z Jezusem – mówi ks. Piotr Belecki, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Gdańskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół