• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ikona dla współczesnych

  Justyna Liptak

  dodane 13.01.2016 17:00

  - Prace nad wystawą trwały dość długo, ale cieszymy się, że wszystko zakończyło się pomyślnie i możemy owoce tego trudu pokazać szerszej publiczności w przestrzeni uniwersyteckiej - mówi prof. Beniamin Koralewski, prezes Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

  Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego otwarto wystawę „Jan Heweliusz i jego Gdańsk w 500-lecie reformacji”. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach współpracy Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

  – Zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie Jana Heweliusza, nie tylko ze względu na to, że zajmował się astronomią czy piwowarstwem. Ten wielki gdańszczanin był przede wszystkim luteraninem, dlatego uważamy połączenie jego osoby z tematem reformacji za jak najbardziej trafne – wyjaśnia Jerzy Błażejowski, prezes GTN.

  Wystawa – jak podkreślają przedstawiciele obu stowarzyszeń – jest wprowadzeniem do obchodów 500-lecia reformacji, przypadających na rok 2017. Składa się na nią kilkanaście prac autorstwa artystów związanych z GTPS. – Cieszy mnie fakt, że przestrzeń Wydziału Nauk Społecznych mogła stać się miejscem połączenia nauki i sztuki – mówi prof. zw. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG.

  Zaprezentowane na wystawie prace nawiązują do Jana Heweliusza, jego miasta Gdańska oraz reformacji. – Heweliusz to postać, która inspiruje. Przekonaliśmy się o tym w 2011 r., kiedy zaangażowaliśmy się w obchody 400. rocznicy śmierci tego wybitnego gdańszczanina. Powstało wówczas m.in. wiele publikacji, które pozwalają nazwać go ikoną, a jego dorobek – skarbnicą. Chciałabym, aby wszyscy oglądający wystawę uświadamiali sobie wielowymiarową strukturę religijną społeczności gdańskiej, która – mimo różnic – współegzystuje ze sobą – prof. Maria Mendel, przewodnicząca Wydziału I Nauk Społecznych i Humanistycznych w ramach GTN.

  Kuratorem wystawy jest prof. Marek Model, kierownik Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Ekspozycję oglądać można do 12 lutego w budynku Wydziału Nauk Społecznych UG przy ul. Bażyńskiego 4.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół