Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rodzice w akcji przejdź do galerii

Towarzystwo Edukacyjne „Lokomotywa" zaprosiło wszystkich zainteresowanych świadomym rodzicielstwem na konferencję prowadzoną przez Monikę i Marcina Gajdów.

Konferencja „Rodzice nastolatków w akcji" to propozycja poruszająca tematykę typowych i nietypowych problemy z nastolatkiem, stawiania granic, komunikacji, a zwłaszcza, strategie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. – Rodzicielstwo samo się nie dzieje. Zorganizowaliśmy dzisiejsze spotkanie, aby porozmawiać o okresie dorastania naszych dzieci i pojawiających się w tym czasie problemach – podkreśla Renata Mroczkowska z „Lokomotywy".

Pełna sala, czyli ponad 250 osób, pokazuje, że rodzice są zainteresowani tematyką proponowaną w czasie konferencji. – Naszym celem jest przede wszystkim proces uświadamiania rodziców, bo każdy z nas jest zobowiązany, aby uczyć się mądrego rodzicielstwa. W naszej placówce współpracujemy z rodzicami, bo chcemy, żeby szkoła była przedłużeniem domu i wnosiła w życie młodego człowieka te same wartości – dodaje M. Mroczkowska.

Konferencje poprowadzili Monika i Marcin Gajdowie, którzy są terapeutami, rodzicami czwórki dzieci, autorami bestsellerowych książek: „Rodzice w Akcji” oraz „Rozwój. Jak współpracować z łaską”. Tym razem skupili uwagę uczestników spotkania na nastolatkach. – Nie ma jednej, bezbłędnej drogi, dzięki której nasze dzieci zostaną wychowane z pominięciem wszelkich trudnych dla danego wieku sytuacji. Jako rodzice bądźmy świadomi, że musimy stale poszukiwać rozwiązań i dokształcać się w naszym rodzicielstwie – mówi Marcin Gajda.

Gajdowie swoją wiedzę opierają o obserwację i doświadczenie życiowe, związane z wychowaniem dzieci. – Jesteśmy terapeutami i często zgłaszają się do nas rodzicie z pytaniem: „co myśmy zrobili źle"? Co ciekawe, błędy wychowawcze popełniają ludzie, którzy mają dobrą wolę i nie są złymi rodzicami – mówi pan Marcin.

Złotą zasadą, którą powinien kierować się każdy rodzic, jest miłość. – Tylko musi być to zdrowa miłość, która nie przytłacza dziecka. Musimy również nauczyć się rozróżniać typowe problemy z nastolatkami od tych, które powinny nas zaniepokoić na tyle, aby zgłosić się do psychologa bądź pedagoga – dodaje Monika Gajda.

Małżeństwo podkreśla, że to nie wstyd zgłosić się po pomoc, zamiast zamiatać problemy pod dywan. – Chowanie głowy w piasek nie rozwiąże problemu, a może go jedynie pogorszyć. Musimy przełamać lęk i wstyd i zrozumieć, że zachowanie naszego dziecka nie świadczy o tym, że jesteśmy złymi rodzicami – podkreśla pan Marcin.

Gajdowie są przekonani, że większość problemów wychowawczych wynika z niedojrzałości rodziców. – To jest dramat dzisiejszego świata, że ludzie, którzy mają dzieci, często sami są niedojrzali. Nie radzą sobie z podstawowymi problemami z dziećmi. Ta nieporadność wynika również z braku wiedzy, której nie mają skąd czerpać. Stąd pomysł na konferencję – mówi pani Monika.

Kolejna zorganizowania przez Towarzystwo Edukacyjne „Lokomotywa" konferencja odbędzie się 8 kwietnia. Poprowadzi ją prof. Jolanta Zawilska, a tematem przewodnim będą zagrożenia związane z dopalaczami i środkami psychoaktywnymi. Bieżące informacje można znaleźć na: www.lokomotywa.edu.pl.

Konferencja „Rodzice nastolatków w akcji" odbyła się pod patronatem „Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama