• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Znak największej miłości

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 26.02.2016 22:18

  - Żołnierze Wyklęci, którzy oddali życie za ojczyznę w dosłowny sposób zrealizowali słowa samego Jezusa: "Nikt nie ma większej miłości nad tę, jeżeli ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" - mówi ks. Krzysztof Ławrukajtis z parafii św. Brygidy.

  Spod znajdującej się od strony ul. 3 Maja bramy Aresztu Śledczego 26 lutego wyruszyła niezwykła Droga Krzyżowa.

  W modlitewnej atmosferze ulicami gdańska wyruszyli przedstawiciele wszystkich środowisk patriotycznych.

  Byli wśród nich członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego. Nie zabrakło przedstawicieli kibiców Lechii Gdańsk, Klubu Gazety Polskiej, Rycerzy Kolumba, Bractwa św. Pawła oraz delegacji stowarzyszenia "Godność". W tłumie można było dostrzec ludzi w każdym wieku. Wzrok przyciągały mundury kombatantów, harcerzy i strzelców.

  Odczytywane przez członków różnych ugrupowań rozważania składały się z dwóch części. Pierwszą stanowiły słowa zaczerpnięte z listów i grypsów Żołnierzy Wyklętych, ukazujące ich oddanie i przywiązanie do ojczyzny. Drugą - modlitwa skierowana do Ukrzyżowanego. Autorami rozważań byli Anna i Andrzej Kołakowscy.

  - Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona - rozbrzmiewały podczas X stacji słowa Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług".

  - Zbliżają się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. W przeżywanym obecnie okresie Wielkiego Postu chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na postawę tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Ich oddanie ojczyźnie i braciom spowodowało, że za wierność ideałom zapłacili najwyższą cenę - podkreśla ks. Ławrukajtis. - Postawa Żołnierzy Wyklętych w pewien sposób łączy się z ofiarą Jezusa Chrystusa, który oddał życie za każdego grzesznika - dodaje kapłan.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół