• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nie pijąc, ratujemy życie

  Jan Hlebowicz

  dodane 07.03.2016 12:26

  - Kilkadziesiąt dni bez kropli alkoholu w ustach jest wyzwaniem także dla nieuzależnionych. Pamiętajmy o tym, że rezygnując z picia, jesteśmy wsparciem dla wszystkich próbujących pokonać chorobę - mówi Jarosław Szydłak, odpowiedzialny za Diakonię Wyzwolenia.

  Dobrym momentem dla tych, którzy chcą rozpocząć trudny proces wyjścia z nałogu, jest Wielki Post. W tym szczególnym okresie Duszpasterstwo Trzeźwości, Duszpasterstwo Osób Uzależnionych oraz Krucjata Wyzwolenia Człowieka organizują szereg inicjatyw zachęcających do zachowania abstynencji.

  M.in. w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Gdańsku-Żabiance 10 marca o godz. 18.30 rozpocznie się wielkopostna modlitwa o trzeźwość i szczęście polskich rodzin. W programie: Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski. Dwa dni później, 12  marca o godz. 11.30, w sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku rozpocznie się Trzeźwościowa Droga Krzyżowa.

  Osobom uzależnionym pomagają m.in. członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. KWC to program zainicjowany przez ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie w czerwcu 1979 r. Bezpośrednim bodźcem do jego powołania było wezwanie św. Jana Pawła II, aby przeciwstawiać się "wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa". Członkowie Krucjaty dobrowolnie zobowiązują się do abstynencji oraz modlitwy w intencji osób uzależnionych i ich rodzin.

  - Wiele osób nie ma świadomości, jak wielu trzeźwych alkoholików jest w naszym otoczeniu. Nie pijąc w ich obecności, często ratujemy im życie. Bo jeden wypity kieliszek szampana może doprowadzić do nawrotu choroby - podkreśla J. Szydłak.

  - Nie mówimy innym: "Alkohol jest zły". Sami podejmujemy decyzję o abstynencji, nikomu niczego nie narzucając - dodaje Hanna Łoś, członek KWC.

  W archidiecezji gdańskiej działają Duszpasterstwo Trzeźwości oraz Duszpasterstwo Osób Uzależnionych, które pomagają osobom uzależnionym oraz ich najbliższym. Pomocy można szukać u ks. dr. Bogusława Głodowskiego: 80-298 Gdańsk, ul. Złota Karczma 24, tel. (58) 321 42 05 albo 695 403 962, e-mail: kapelanpol@wp.pl oraz ks. Karola Wnuka: 80-340 Gdańsk, ul. Gdyńska 8, tel. (58) 557 93 51 lub 518 300 813, e-mail: ks.karolwnuk@gmail.com.

  Więcej na temat trzeźwości w Wielkim Poście oraz idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w 11. numerze "Gościa Gdańskiego" na 13 marca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół