• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Globtroterzy nagrodzeni

  Justyna Liptak

  dodane 13.03.2016 20:21

  W niedzielę 13 marca zakończyła się największa w Europie impreza podróżnicza, która co roku odbywa się w Gdyni i przyciąga tysiące miłośników podróżniczych opowieści.

  Przez trzy dni, od piątkowego przedpołudnia do niedzieli wieczór, w hali Gdynia Arena oraz w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyło się prawie 100 prezentacji, pokazów zdjęć oraz filmów przedstawiających najbardziej interesujące polskie dokonania podróżnicze 2015 roku.

  – Byłam tu cały weekend, bo dla mnie to obowiązkowa impreza. Sama trochę podróżowałam i zwiedziłam kilka ciekawych miejsc ale ci ludzie, którzy się tu prezentują, to prawdziwi mistrzowie – mówi Anka, studentka z Trójmiasta. – Oni wymyślają takie sposoby na to, żeby zwiedzić świat, że trudno to opisać. Tu po prostu trzeba przyjść, znaleźć miejsce – usiąść i dać się pochłonąć – mówi podekscytowana dziewczyna.

  XVIII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów były okazją do poznania wszystkich, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy realizowali najciekawsze przedsięwzięcia eksploracyjne.

  Zwieńczeniem imprezy było przyznanie honorowej nagrody Kolos, czyli statuetki za dokonania w ciągu roku. W czasie tej edycji kapituła przyznała nagrodę w trzech z pięciu kategorii.

  SuperKolosa otrzymał kapitan Wojciech Jacobson za całokształt osiągnięć żeglarskich, w szczególności zaś za udział w pierwszym polskim pokonaniu arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, pierwsze polskie opłynięcie jachtem Ameryki Północnej, docieranie pod żaglami do miejsc rzadko odwiedzanych oraz kilka dziesięcioleci bezinteresownej pomocy polskim żeglarzom i podróżnikom.

  W kategorii "alpinizm" Kolosa zdobyli Marcin Rutkowski, Wojciech Ryczer i Rafał Zając za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi "Hard Camping" w zachodnim Syczuanie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie zimą nowej drogi "Katharsis" na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii oraz Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak i Marcin Wernik za eksplorację doliny Tagas w Karakorum.

  W kategorii "żeglarstwo" Kolosa otrzymali Piotr Kuźniar i załoga jachtu "Selma Expeditions" za rejs na wody Antarktydy połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus. Wyróżnienie otrzymali Mariusz Koper i załoga jachtu "Katharsis II" za perfekcyjne przygotowanie i realizację towarzyskiego rejsu po wodach Antarktydy.

  W kategorii "wyczyn roku" Kolosa otrzymali Dawid Andres i Hubert Kisiński za wyprawę rowerami po Amazonce. Wyróżnienia otrzymali Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan za przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego oraz Marcin Gienieczko za trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku do Atlantyku.

  W kategorii "eksploracja jaskiń" Kolosa nie przyznano. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali członkowie Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację na tzw. Trzecim Dnie jaskini Bańdzioch Kominiarski w Tatrach, w uznaniu konsekwencji w zmaganiach z trudnym problemem, dzięki czemu odkryto ok. 600 m nowych korytarzy. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała też Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego, za wyeksplorowanie prawie 11 km korytarzy w jaskiniach chińskich prowincji Hubei i Chongqing.

  W kategorii "podróże" również nie przyznano Kolosa. Wyróżnienia przypadły w udziale Kamilowi Kielarowi za rowerowo-narciarską zimową eksplorację północnych terytoriów Kanady i USA. Tomasz Owsiany natomiast otrzymał wyróżnienie za odważną, opartą na znajomości lokalnego języka, próbę poznania sekretów codziennego życia mieszkańców archipelagu Filipin. Witold Palak i Dorota Wójcikowska zostali wyróżnieni za niestrudzoną kontynuację eksploracji subkontynentu indyjskiego, która doprowadziła ich do poznania północno-wschodnich rubieży Indii.

  Nagrodę im. Andrzeja Zawady i grant w wysokości 15 tys. zł otrzymali Michał Woroch i Maciej Kamiński na wyprawę Wheelchairtrip South America 2016, czyli podróż z Ziemi Ognistej aż do Kanału Panamskiego.

  Nagrodę Dziennikarzy otrzymał Tomasz Owsiany za 8-miesięczną podróż przez Filipiny i udowodnienie, że o wartości wyprawy nie musi decydować wyczyn, ale również niesamowita chęć poznania i zrozumienia kawałka świata oraz przekazania tego zrozumienia innym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół