• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Adoptowali w obronie życia

  Justyna Liptak

  dodane 04.04.2016 21:40

  - Dzień Świętości Życia jest wyrazem naszej solidarności z życiem, zwłaszcza tym najbardziej zagrożonym, bezbronnym i najsłabszym - mówił ks. Andrzej Pradela, proboszcz sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie.

  W tym roku, z racji przeżywania Wielkiego Tygodnia, uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a zarazem obchody Dnia Świętości Życia zostały przesunięte w kalendarzu liturgicznym na 4 kwietnia.

  Podobnie, jak w latach poprzednich, diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia odbywały się w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. – Zapraszam do wspólnej modlitwy za dar każdego życia oraz modlitwy błagalnej o obronę istnienia zagrożonego, aby w naszych czasach cywilizacja pokoju i miłości życia zwyciężała w ludzkich sercach. Tą modlitwą włączamy się w apel KEP, który wczoraj został odczytany w naszych kościołach – podkreślił proboszcz.

  Uroczystości rozpoczęła modlitwa różańcowa, a centralnym punktem spotkania była Msza św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, której przewodniczył ks. prof. Grzegorz Szamocki, rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Mudlaff, ojciec duchowny GSD. – Dopiero, kiedy potrafimy zaufać Bogu oraz przyjąć Jego plan wobec naszego życia, możemy stać się prawdziwie wolni oraz szczęśliwi, bo nie musimy się bać się o swój los. Nie musimy się szarpać z życiem, nieść jego ciężaru na własnych barkach – mówił kaznodzieja.  

  – Dzisiaj, kiedy przeżywamy takie tarcia, szczególnie w sferze społecznej i politycznej dotyczącej wartości ludzkiego życia, możemy być pewni tego, że kiedy człowiek w pokorze będzie w stanie przyjąć Boży pomysł na swoje życie, nie będzie musiał czuć żadnego zagrożenia, żadnego niepokoju. Ponieważ to Bóg jest gwarancją bezpieczeństwa człowieka, jego szczęścia, wewnętrznego pokoju, zarówno w wymiarze życia doczesnego, jak i po śmierci – podkreślił ks. Mudlaff.

  Obrzęd duchowej adopcji poprowadził ks. Jan Uchwat, ojciec duchowny GSD. Zobowiązanie podjęli wierni, a także uczestniczący w uroczystościach klerycy oraz siostry zakonne kanoniczki Ducha Świętego de Saxia.

  Duchowa adopcja trwa 9 miesięcy. Jest to codzienna modlitwa za dziecko zagrożone aborcją. Podjąć może ją każdy chrześcijanin, bez względu na wiek. Dzieło duchowej adopcji każdorazowo rozpoczyna się od złożenia uroczystej przysięgi, w czasie której zobowiązujemy się do odmawiania krótkiej modlitwy adopcyjnej w intencji poczętego dziecka i jego rodziców.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół