• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z dziekanami o Światowych Dniach Młodzieży

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 13.04.2016 18:30

  Metropolita gdański spotkał się z dziekanami archidiecezji. Jednym z omawianych tematów był stan przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

  W sali konferencyjnej w rezydencji metropolity 13 kwietnia odbyło się robocze spotkanie metropolity z dziekanami i wicedziekanami dekanatów archidiecezji. W obradach uczestniczyli także biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński.

  Wśród poruszanych tematów szczególnie wiele miejsca poświęcono stanowi przygotowań do diecezjalnego etapu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Ks. Artur Miroński, odpowiedzialny z system informatyczny obsługujący rejestrację pielgrzymów, poinformował zgromadzonych o spadku liczby osób, które zamierzają przybyć do Gdańska, by wziąć udział w diecezjalnym etapie ŚDM.

  - Dzisiaj liczba pielgrzymów wynosi ok. 3800 osób. Wiele z informacji o obniżeniu liczby pielgrzymów wpłynęła do diecezji po zamachach terrorystycznych w Belgii. Dotyczą głównie pielgrzymów z krajów europejskich - relacjonował ks. Miroński. - Liczbę pielgrzymów znacznie zaniżyła także Ukraina. Jeszcze w listopadzie grupa zgłoszona z diecezji lwowskiej liczyła 500 osób. Dziś wiemy, że przyjedzie ich zaledwie 7. W tym przypadku zdecydowały względy ekonomiczne - oceniał ks. Krzysztof Nowak, koordynator diecezjalnego etapu ŚDM.

  Według dostępnych obecnie danych, największa grupa uczestników ŚDM przybędzie do Gdańska z Francji. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziało 710 osób z tego kraju. Przyjazd potwierdziły także duże grupy z Włoch, Kolumbii, Niemiec, Argentyny i Meksyku. Wśród gości znajdzie się 2 tys. Europejczyków, 1416 mieszkańców obu Ameryk, 300 mieszkańców Azji i zaledwie 31 Afrykańczyków.

  W przyjęcie pielgrzymów, oprócz parafii, zaangażowali się przedstawiciele wspólnot neokatechumenalnych. Zapewnią oni mieszkanie i wyżywienie 950 osobom. Pracujący w archidiecezji oo. pijarzy, niezależnie od systemu diecezjalnego, przyjmą dodatkowo 300 pielgrzymów.

  Podczas spotkania księża omawiali także sposoby organizacji pobytu gości. Propozycje dotyczyły nie tylko sfery duchowej, ale także zabaw i radosnego spędzania wolnego czasu. Pojawiła się m.in. propozycja zorganizowania piłkarskiego turnieju międzypaństwowego.

  Omówiono także kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym szkoleń z zakresu rozpoznawania zagrożeń, które odbyć mają księża proboszczowie parafii przyjmujących pielgrzymów oraz kapłani zaangażowani w organizację spotkań.

  Mówiono także o warunkach udziału naszych diecezjan w krakowskim spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Weźmie w nim udział ok. 3000 wiernych z archidiecezji.

  Odpowiadając na pytania kierowane z sali, ks. Nowak podkreślał, że aby wziąć udział w Mszy św., którą papież będzie sprawował w Krakowie, konieczna jest wcześniejsza rejestracja w komputerowym systemie ŚDM. Tylko wówczas, z imiennym identyfikatorem, możliwy będzie wstęp na teren, gdzie będzie odbywać się uroczystość. - Nie ma możliwości, by ktoś, kto wcześniej się nie zarejestrował, mógł wejść na ten teren. Decydują o tym względy bezpieczeństwa - tłumaczył.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gut
   08.11.2013 20:05
   Jaka przepiękna kaplica, taka nowatorska, oryginalna, super. :)
  • czytelnik
   08.11.2013 20:48
   Polecam los Dawida nieskończonemu Miłosierdziu Bożemu. Może niebawem przydzie nareperować kran w moim mieszkaniu, albo być może kupię chleb przygotowany jego rękami? A może zostanie dostawcą i będzie pracował za kółkiem?
   O Maryjo, Matko ubogich i poranionych kieruj Dawida na właściwe ścieżki życia!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół