• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ciebie Boga wysławiamy

  Justyna Liptak

  dodane 15.04.2016 22:59

  W piątek 15 kwietnia w Archikatedrze Oliwskiej odbył się koncert oratoryjny w wykonaniu studentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Frekwencja dopisała w takim stopniu, że zabrakło miejsc siedzących.

  – Dzisiejszy koncert wpisuje się w tradycje koncertów, które zespoły naszej uczelni dają zawsze w okresie Wielkanocnym, tu w Archikatedrze w Oliwie – podkreśla prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, prorektor ds. artystycznych i współpracy z zagranicą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

  – Ponad to nasze kwietniowe spotkania są swoistego rodzaju hołdem, który my, jako muzycy chcemy złożyć upamiętniając wszystkie ważne rocznice przypadające w tym miesiącu. Dodatkowo, w tym roku szczególnie zwróciliśmy uwagę na 1050. rocznice Chrztu Polski – zaznacza R. Minkiewicz.

  Słuchacze, którzy zgromadzili się w archikatedrze mogli usłyszeć trzy bardzo ciekawe propozycje. – Pierwsza, to doskonale znana symfonia g-moll Mozarta, kolejna to „Te Deum" w wersji gregoriańskiej oraz „Te Deum" Antonína Dvořáka na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę – mówi R. Minkiewicz.

  Wszyscy wykonawcy to studenci Akademii Muzycznej, do występu przygotowywani przez pedagogów tej uczelni. – Ten ogrom wykonanej pracy zarówno przez studentów jak i nauczycieli trzeba zaznaczyć, bo bez niego dzisiejszy koncert nie miałby prawa się odbyć – podkreśla prorektor.

  Miejsce koncertowania również nie jest przypadkowe. – Oliwska katedra kojarzy się z koncertami organowymi. Panuje tu wspaniała atmosfera pozwalająca na chwilę wyciszenia i zadumy – podkreśla R. Minkiewicz.

  Akademia Muzyczna w Gdańsku organizuje rocznie ponad 400 koncertów. Wszystkie są koncertami darmowymi. – Te koncerty są dla nas możliwością popisania się przed publicznością oraz zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Serdecznie na nie zapraszamy – mówi prorektor.

  Patronat honorowy nad koncertem oratoryjnym w katedrze oliwskiej, objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół