• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Historia z dymkami

  Justyna Liptak

  dodane 16.06.2016 13:05

  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na początku czerwca wydało trzy komiksy nawiązujące do historii Polski w okresie wojny.

  Seria komiksów była tworzona z myślą o młodzieży, aby pamięcią o przeszłości „zarażać” zwłaszcza młodych czytelników. Komiksy „Akcja Kopernik”, „Katyń” oraz „Jachna” mają być zachętą do poznania wybranych wydarzeń z historii naszego kraju i losów ludzi w czasie II wojny światowej.

  Komiks „Akcja Kopernik” to ilustrowana opowieść o słynnej akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli napis polski. Dokonał tego Maciej Aleksy Dawidowski, nazywany „Alkiem”.

  – Ten bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” był jednym spośród tysięcy młodych ludzi, którzy w czasie okupacji stawiali opór Niemcom, podejmując działania małego sabotażu – wyjaśnia Alicja Bittner, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej. – Nie tylko wyczyn „Alka” i jego godna podziwu postawa zachęciły nas do przybliżenia okupacyjnej walki młodych ludzi z Niemcami, lecz także kopia tablicy z pomnika Kopernika, znajdująca się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Scenariusz komiksu napisała Elżbieta Olczak, autorem rysunków jest Sławomir Kiełbus.

  Następny komiks, zatytułowany „Katyń”, poświęcony został losom Stefana Wąsowskiego, polskiego lekarza i żołnierza, który wraz z 4400 innymi polskimi oficerami został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku. – Jest to również opowieść o kłamstwie, jakie towarzyszyło tej zbrodni aż do początku lat 90. XX wieku. Nie tylko postać S. Wąsowskiego, lecz także kilka niezwykłych przedmiotów – jego osobistych pamiątek, przechowywanych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – zachęciły nas do przybliżenia tej bolesnej w dziejach Polski historii – podkreśla A. Bittner.

  Jest to między innymi wizytowa koszula, którą żona S. Wąsowskiego pieczołowicie przechowywała, licząc, że mąż kiedyś jeszcze ją założy, oraz binokle doktora, które zostały znalezione w masowym grobie w Katyniu. Autorem scenariusza komiksu jest Agata Abramowicz, ilustracje wykonał Jacek Michalski.

  „Jachna” to pseudonim Joanny Wasiłojć-Smoleńskiej i tytuł kolejnego komiksu. „Jachna” była sanitariuszką w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej oraz w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, walczącej z władzą komunistyczną po zakończeniu wojny. Za czynny opór wobec komunistów spędziła 10 lat w więzieniach.

  – Do przybliżenia partyzanckiej i więziennej historii „Jachny” zachęciły nas nie tylko jej burzliwe losy oraz postawa, ale również kilka niezwykłych przedmiotów – jej osobistych pamiątek – znajdujących się w zbiorach muzeum. Jest to między innymi dar współwięźniarki – pudełeczko na różaniec – wyjaśnia rzecznik. Scenariusz napisali Zbigniew Tomecki i Daniel Chraniuk, rysunki wykonała Gabriela Becla.

  Każdy z komiksów, oprócz kart z rysunkami, zawiera również pomocnik historyczny. – Zawarliśmy w nim wyjaśnienie dotyczące tła historycznego prezentowanych w komiksach wydarzeń, czytelnik znajdzie tam również biografie postaci oraz opisy eksponatów z kolekcji muzeum będących inspiracjami do treści – dodaje A. Bittner.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół