• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bezpieczna pielgrzymka

  Agnieszka Lesiecka

  dodane 25.06.2016 23:00

  - Chcemy zachować bezpieczną pielgrzymkę, by wyszła z Gdańska, Helu czy Gdyni i cała dotarła do celu na Jasną Górę i do Krakowa - mówi ks. Krzysztof Ławrukajtis, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i organizator kursu dla porządkowych.

  W ramach przygotowań do tegorocznej Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w sobotę 25 czerwca odbyło się szkolenie dla porządkowych pielgrzymki w zakresie kierowania ruchem.

  W szkoleniu, które odbyło się w Auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie, wzięło udział prawie 20 osób z różnych parafii archidiecezji gdańskiej.

  W ramach bezpłatnego kursu uczestnicy poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, zagrożenia wynikające z pracy na drodze, możliwości reakcji na zachowania uczestników ruchu, które są niezgodne z przepisami oraz zasady odpowiedzialności osób kierujących ruchem drogowym w świetle przepisów prawa.

  Uczestnicy szkolenia zdobyli również wiedzę praktyczną na temat elementów wyposażenia osób uprawnionych do kierowania ruchem, sposobów podawania sygnałów i poleceń według obowiązujących przepisów oraz zakresu kompetencji osób uprawnionych do kierowania ruchem.

  - Tego rodzaju kursy są bardzo ważne, ponieważ gwarantują bezpieczeństwo pielgrzymki. Podczas drogi mogą zdarzyć się różne niebezpieczeństwa, za które winę nie zawsze ponoszą pielgrzymi, dlatego szkolenia i zdobyte uprawnienia są tzw. wiedzą uprzednią, czyli uwrażliwiają pielgrzymów na sytuacje, które mogą wystąpić - mówi ks. Krzysztof Ławrukajtis.

  - Kurs zrobiłem, aby w sytuacji nagłej wiedzieć, jak się zachować - mówi ks. Radosław Belling, który zasili szeregi grupy biało-brązowej w drodze do Częstochowy.

  Sobotnie szkolenie zakończył test. Kurs daje uprawnienia do kierowania ruchem drogowym na 5 lat.

  Organizatorami kursu byli Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego oraz ks. Krzysztof Ławrukajtis, kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół