• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Świadectwo dla ziemi

  ks. Rafał Starkowicz

  |

  Gość Gdański 28/2016

  dodane 07.07.2016 00:00

  – Pielgrzymka jest okazją, aby się duchowo skupić, złożyć Bogu w ofierze swój czas i trud. Przede wszystkim jednak uświadamia nam, że całe nasze ziemskie życie jest drogą do nieba – mówił 3 lipca bp Wiesław Szlachetka.

  W tym roku, z racji rozpoczynających się niebawem Światowych Dni Młodzieży, wcześniej niż zwykle wyruszyły z archidiecezji trzy piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Część pątników tradycyjnie zakończy swoje pielgrzymowanie przed obrazem Czarnej Madonny. Inni pójdą dalej, aż do Krakowa, by tam uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym. Rekordowo długą trasę mają przed sobą uczestnicy 35. jubileuszowej pielgrzymki kaszubskiej. W ciągu 23 dni pokonają oni 777 km.

  Kaszubi wyruszyli na szlak już 3 lipca z Helu. Pierwszy dzień pielgrzymowania zakończyli Mszą św. u stóp Matki Bożej Królowej Polskiego Morza. Eucharystii przewodniczył bp Szlachetka. – Nasza droga wiedzie przez ziemię, a ziemia potrzebuje od nas, od Kościoła, aktywnego świadectwa, że „bliskie jest królestwo Boże”. Bądźmy zatem apostołami Bożego miłosierdzia, które to królestwo buduje – mówił do pielgrzymów. – Jeżeli idziemy za Jezusem, jeśli Go naśladujemy, jesteśmy na dobrej drodze, która zaprowadzi nas do nieba – zapewniał hierarcha.

  Hasłem tegorocznej pielgrzymki kaszubskiej są słowa: „Droga do źródła”. Jak wyjaśnia ks. prof. Jan Perszon, kierownik pielgrzymki, homilie i konferencje w drodze poświęcone będą wyjaśnieniu tajemnicy chrztu świętego. – Pierwszym darem Chrystusa dla każdego z nas i dla Kościoła jest chrzest, który odpuszcza wszystkie grzechy. Dlatego, mówiąc o miłosierdziu i miłości Pana Boga do nas, nie można uciec od tematu chrztu. Musimy wciąż wracać do źródła. Jako Polacy mamy nie tylko zaszczyt, ale także obowiązek – zwłaszcza przeżywając 1050. rocznicę chrztu naszej ojczyzny – zgłębiać tajemnicę tego najważniejszego sakramentu. Z tego źródła wyrasta nie tylko nasze osobiste zbawienie, ale także całość dziejów ojczyzny – tłumaczy kapłan.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół