• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Grupa wytrawnych pielgrzymów

  Agnieszka Lesiecka

  dodane 20.07.2016 00:00

  - To jest moja 15. pielgrzymka w grupie biało-fioletowej. Jak już raz pójdzie się z fioletami, to ciężko później przejść do innej grupy. Fiolety są przewidywalne i uporządkowane i to w nich lubię - mówi Asia Kożuch z grupy muzycznej.

  Grupa biało-fioletowa GPP na Jasną Górę to pierwsza i najbardziej doświadczona grupa pielgrzymki gdańskiej. - Fiolety to najstarsza grupa gdańska, która rozpoczynała swoje pielgrzymowanie jeszcze z Warszawą i z Toruniem - opowiada ks. Tomasz Biedrzycki, tymczasowy przewodnik fioletów.

  - W głównej mierze szeregi biało-fioletowych zasilają dojrzali pielgrzymi, ale jest też trochę młodzieży z parafii na Zielonym Trójkącie i Nowym Porcie - tłumaczy. - Przede wszystkim jest to jednak grupa wytrawnych pielgrzymów - dodaje.

  - W fioletach jest kilka osób, które pielgrzymują od samego początku powstania grupy - opowiada Asia Kożuch. - My, młodsi, staramy się czerpać od nich informacje i ich naśladować - dodaje.

  Przewodnikiem grupy jest ks. Marcin Mieszczuk, a pomagają mu ks. Biedrzycki, ks. Władysław Pałys i ks. Piotr Przyborek.

  - Pielgrzymka jest dla mnie momentem wyciszenia się i oderwania od codzienności - mówi Asia Kożuch   - Pielgrzymka jest dla mnie momentem wyciszenia się i oderwania od codzienności - mówi Asia Kożuch Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Zarówno Asia, jak i ks. Tomasz mocno podkreślają charakter modlitewny grupy biało-fioletowej. - Dużo się modlimy, ale mamy też czas na zabawę - mówi Asia. - Każdego dnia w programie pielgrzymki mamy przewidziany czas na godzinki, Różaniec, Drogę Krzyżową w piątki, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, codzienne konferencje, modlitwę i wspólny śpiew - wylicza ks. Tomasz.

  W tym roku w biało-fioletowej grupie podąża na Jasną Górę około 50 osób. - Myślę, że związane jest to ze zmianą terminu pielgrzymki i tym, że część osób jest zaangażowana w diecezjalny etap ŚDM - mówi Asia. - Z jednej strony świetnie, że pielgrzymka idzie do Krakowa, ale z drugiej strony nie ma z nami osób, które chciały tu być, ale przyjmują pielgrzymów w diecezjach - dodaje ze smutkiem.

  Asia podkreśla dużą rolę ks. Krzysztofa Ławrukajtisa, kierownika całej Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki. - On scala pielgrzymkę. Wprowadza różne nowości, ale też bardzo dużo czerpie z przeszłości - mówi z uznaniem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół