• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • To jest Boże arcydzieło

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 26.08.2016 09:20

  Koncertem zakończył się XVII Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej w Jastarni.

  Publiczność mogła usłyszeć laureatów poprzedniej edycji imprezy – zespół Agape z Żukowa oraz zespół Debemus Cantare z Gdańska. – Dla mnie ten festiwal ma szczególne znaczenie, bo właśnie tutaj 5 lat temu poznałam swojego męża – uśmiecha się Monika Dejk-Ćwikła z zespołu Agape.

  Oba zespoły miały 30 minut na zaprezentowanie się. Każda piosenka nagradzana była gromkimi brawami. – Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wystąpić w Jastarni – mówi Marek Wysocki, kierownik zespołu Debemus Cantare.

  – Oprawa tych koncertów jest zawsze wspaniała. Aż chce się słuchać i... patrzeć. Klimat jest niepowtarzalny, dlatego w tym roku znowu tu jestem – mówi pani Agnieszka z Elbląga.

  Tegoroczna edycja poświęcona została pamięci abp. Tadeusza Gocłowskiego. – Arcybiskup Tadeusz był nieustannie zainteresowany tym festiwalem. Wielokrotnie nam towarzyszył, a kiedy się z nim spotykałem, zawsze pytał, jak rozwija się to dzieło – mówi ks. Bogusław Kotewicz, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Jastarni.

  Koncert poprzedziła Msza św. – Pieśń jest nierozerwalnie związana z miłością. Dzisiaj, kiedy kolejny raz spotykamy się w Jastarni na tym święcie piosenki religijnej, zwróćmy uwagę, że nie byłoby tej pięknej muzyki i słów, gdyby nie trzeba było wyśpiewać miłości – podkreślił proboszcz w czasie homilii. – To jest cudowne, że te nasze spotkania służą miłości. Śpiewamy o miłości do Boga, do Matki Najświętszej, o miłosierdziu Bożym. Ks. Kotewicz zaznaczył, że śpiew łączy ludzi od najdawniejszych czasów. – Słowa wyśpiewane na dłużej z nami zostają – zapadają w pamięć. Zaczyna grać nam w duszy, a muzyka rozwija naszą pobożność. Bo śpiew jest tożsamością człowieka, odkrywa jego bogactwo. Bardzo ważne, abyśmy sobie to uświadomili i pielęgnowali tradycję śpiewu liturgicznego, który jest ogromnie ważny, a jednocześnie bardzo piękny.

  – Ten festiwal to nie jest dzieło, tylko arcydzieło, które wniosło wiele wartości zarówno w życie uczestników, organizatorów, jak i słuchaczy – pokreślił na zakończenie ks. inf. Stanisław Zięba, członek jury.

  Honorowy patronat nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystyki "Półwysep".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół