• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Mozart na jazzowo i MoZuluArt

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 27.08.2016 09:50

  Za sprawą XI Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego od tygodnia w Gdańsku rozbrzmiewa muzyka mistrza z Salzburga. Jak co roku, wydarzenie gromadzi tysiące melomanów.

  Szczególnym zainteresowaniem miłośników muzyki cieszą się różnorodne imprezy plenerowe organizowane w parku Oliwskim. W ofercie tegorocznej, odbywającej się od 21 do 27 sierpnia, edycji wydarzenia, oprócz tradycyjnych wykonań dzieł, znalazły się niekonwencjonalne interpretacje utworów Mozarta.

  Wśród nich znalazły się m.in. występy z cyklu "Mozart na jazzowo", podczas których wysłuchać można było fenomenalnych wykonań dzieł mistrza prezentowanych przez znaną na świecie polską wokalistkę Urszulę Dudziak i brytyjskiego artystę Kita Downesa. Ciekawym wydarzeniem był także występ łączący muzykę Mozarta z melodiami pochodzącymi z Zimbabwe.

  To ostatnie wydarzenie było częścią realizowanego od lat w ramach "Mozartiany" cyklu "Mozart Fusion". Muzyczny spektakl formacji MoZuluArt i wiedeńskiego Ambassade Streichquartett zgromadzona przed Pałacem Opatów publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszył się także zrealizowany w konwencji przedstawienia "światło i dźwięk" spektakl tańczących fontann.

  - To fantastyczna impreza, która dla jednych jest okazją do przeżycia prawdziwej muzycznej uczty, dla innych stanowi możliwość zapoznania się czy wręcz oswojenia z klasycznymi tematami, podanymi w nieco lżejszy sposób - mówi Michał, uczeń szkoły muzycznej drugiego stopnia. - Osobiście bardzo mnie cieszy, że impreza gromadzi tak ogromne rzesze ludzi. Przecież muzyka poważna jest niezwykłym skarbcem kultury, której umiłowaniem mogła się poszczycić do niedawna dość nieliczna część naszego społeczeństwa. Myślę, że organizatorzy znaleźli doskonały sposób, by muzykę mistrza przybliżyć szerszym kręgom odbiorców.

  Wydarzenie zakończy dzisiejszy koncert finałowy, który odbędzie się w katedrze oliwskiej o godz. 21. W gronie wykonawców znajdą się reprezentujący różne narodowości artyści: Carolyn Sampson (sopran), Ewa Marciniec (alt), Jorge Navarro Colorado (tenor) oraz Leszek Skrla (bas). Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny i włoska Venice Baroque Orchestra pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, który jest głównym organizatorem "Mozartiany".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół