• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ołówki, które budzą wrażliwość

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 27.08.2016 11:32

  W archidiecezji rozpoczęła się akcja "Szkolne Ołówki Caritas". Wolontariusze szkolnych kół Caritas w największych hipermarketach zbierają przybory szkolne dla swoich uboższych kolegów.

  Na początku roku szkolnego gdańska Caritas organizuje szereg przedsięwzięć mających wspomóc potrzebujące rodziny. Rozpoczęcie zajęć w szkole pociąga bowiem za sobą wiele wydatków, szczególnie dotkliwych dla rodzin wielodzietnych.

  Oprócz realizowanej w ponad 60 parafiach akcji "Tornister pełen uśmiechów", dzięki której ponad 2 tys. dzieci otrzyma kompletne wyprawki szkolne, w hipermarketach pojawili się kwestarze z Caritas. Zebrane przez nich przybory posłużą do stworzenia wyprawek dla dzieci, które można będzie odebrać w sopockiej centrali tej charytatywnej instytucji. W ubiegłym roku takich wyprawek Caritas rozdała ponad 400.

  Co ciekawe, liczba wpływających do Caritas podań o pomoc w tej dziedzinie wyraźnie się zmniejszyła. - Wydaje się, że obecnie dla rodzin nie jest to już tak trudny czas, jak do tej pory. Myślę, że można to odczytać jako pozytywny wpływ programu socjalnego 500+. Ci, którzy zaczęli sobie radzić z codziennymi potrzebami, tych podań już nie składają - ocenia ks. Janusz Stać, dyrektor gdańskiej Caritas.

  Jak jednak wyjaśnia ks. Steć, żaden z ofiarowanych materiałów się nie zmarnuje. - Na pewno wszystko wykorzystamy. Część zdobytych w wyniku akcji materiałów będzie zapewne wsparciem dla prowadzonych praz Caritas świetlic, w których dzieci z różnych środowisk odrabiają lekcje czy przygotowują się do zajęć. Kolejną część przyborów szkolne koła Caritas przekażą także w swoich środowiskach. Chcemy, żeby akcja nie tylko zaspokajała potrzeby lokalne, ale także budziła wzajemną wrażliwość dzieci - wyjaśnia ks. dyrektor. - To bardzo ważne, by nie dotyczyła tylko anonimowych osób. Wówczas dzieci uczą się wyobraźni miłosierdzia, która towarzyszyć im będzie przez całe życie - podkreśla.

  Lista hipermarketów, w których 26 i 27 sierpnia oraz 2 i 3 września kwestować będą wolontariusze Caritas:

  - C.H. Auchan (Gdańsk, ul. Szczęśliwa 3) - tylko piątek 26.08,

  - Auchan (Gdańsk, ul. Kołobrzeska 32),

  - Auchan - C.H. Riviera (Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego2),

  - C.H. Auchan - Port Rumia (Rumia, ul Grunwaldzka 108),

  - Carrefour - Galeria Bałtycka (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 141),

  - Carrefour - Galeria Morena (Gdańsk, ul Schuberta 102A) - tylko piątek 26.08.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół