• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Świadek: "Pobicia nie było"

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 31.08.2016 00:06

  Dzięki aktywności naszych Czytelników przedstawiamy relację z zajścia, jakie miało miejsce przed bazyliką Mariacką w Gdańsku podczas pogrzebu "Inki" i "Zagończyka".

  Najpierw odezwał się do naszej redakcji Maciej Belina-Brzozowski z Warszawy, który też przesłał nam wykonane przez siebie fotografie. Otrzymaliśmy także kontakt do pana Stanisława, 69-letniego emeryta mieszkającego w Straszynie, który był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem całego zdarzenia. Jak twierdzi, do zabrania głosu skłoniła go spora liczba doniesień medialnych, opisujących przebieg wydarzeń, do których doszło przed bazyliką, a które - jego zdaniem - są całkowicie nieprawdziwe.

  - Staliśmy przed bazyliką Mariacką, przed głównymi jej drzwiami. Chwilę po kazaniu metropolity od strony stojących nieopodal przenośnych toalet ruszyła grupka kilkunastu osób. Nie wiedzieliśmy początkowo, co się dzieje. W skupieniu słuchaliśmy właśnie pieśni o "Ince", którą śpiewała Alicja Węgorzewska - opowiada pan Stanisław. - Z powodu tłumu niewiele było widać, zaniepokoiło nas jednak to poruszenie. W pewnym momencie jeden ze stojących obok rozpoznał w grupie kilkunastu osób, które próbowały wepchnąć się do kościoła przywódcę KOD, pana Kijowskiego. Po prawej i lewej stronie grupy szły jakieś kobiety. Zrozumieliśmy, że chcą zakłócić uroczystość - mówi.

  Jak opowiada uczestnik zdarzenia, stojący przed bazyliką mężczyźni nie zastanawiali się długo. Złapali się za ręce, aby nie pozwolić przedstawicielom KOD na wejście do świątyni. - Tam nie doszło do żadnego pobicia. Stworzyliśmy łańcuch, którego nie mogli sforsować. To prawda, że było trochę przepychanek. Oni napierali, my nie puszczaliśmy. Nic wielkiego się nie stało. Nie wiem, gdzie pan Szumełda uszkodził sobie rękę, ale na pewno nie stało się to tutaj - podkreśla mężczyzna.

  Dodaje też, że jedna z kobiet głośno wołała, że chce wejść do kościoła, aby się pomodlić. - Dla nas jednak było jasne, że to tylko takie tłumaczenie. Nie chcieliśmy żadnej profanacji podczas tak wielkiej i ważnej uroczystości. Niestety, Kijowski i ktoś jeszcze zdążyli nas minąć, zanim stworzyliśmy kordon. Kiedy jednak zobaczył, że pozostali uczestnicy jego ekipy nie wejdą do środka, wycofał się. Niedługo później pojawiła się policja - relacjonuje.

  - Czytałem w jednej z gazet, że działaczy KOD pobiła jakaś młodzieżowa bojówka narodowców. Uśmiechnąłem się tylko, ponieważ - po pierwsze - nie było tu żadnego bicia. Po drugie - to nie my byliśmy grupą zorganizowaną. Była nią za to grupa kodziarzy. Poza tym z naszej strony była to spontaniczna reakcja zwyczajnych uczestników uroczystości, którzy chcieli zapobiec ewentualnym burdom. A na dodatek ci panowie, którzy wraz ze mną złapali się za ręce, aby stworzyć kordon, na pewno nie byli młodzieżą. Myślę, że nikt z nas nie miał mniej niż 50 lat - dodaje na zakończenie pan Stanisław.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • kim
   31.08.2016 12:11
   I jeszcze: " jedna z kobiet głośno wołała, że chce wejść do kościoła, aby się pomodlić. - Dla nas jednak było jasne, że to tylko takie tłumaczenie." - No obłęd!!! Podejdę pod świątynię i "lepszy sort" będzie oceniał, czy wolno mi się wewnątrz pomodlić, czy nie zasługuję na ten przywilej, bo wyglądam nie tak, a to co mówię to "tylko takie tłumaczenie" - o czym lepszy sort wie najlepiej i w sposób niepodważalny. Nikt w redakcji nie widzi niestosowności takiego zachowania, że przytaczacie relację bez komentarza? Czy też Wasza postawa jest zbieżna z tym, co prezentuje ów starszy Pan?
   doceń 12
  • adamp_314
   31.08.2016 14:00
   Żeby wyrobić sobie zdanie na ten temat wystarczy pooglądać na Youtubie filmiki wrzucone przez samych nacjonalistów. Choćby ten: https://www.youtube.com/watch?v=6KJMbSwtl6o wiele razy powtarza się refren: KOD prowokuje samą swoją obecnością. Jedna flaga KOD w lesie flag ONR'u. Flagi ONR oczywiście "nie prowokują". Jeden z kodziarzy próbuje tłumaczyć, że każdy ma prawo być na państwowej uroczystości. To oczywiście jest prowokacja. Prowokacją nie są już okrzyki wznoszone przez kordon wygolonych łebków. Świadek GN relacjonuje: "to nie my byliśmy grupą zorganizowaną. Była nią za to grupa kodziarzy" - no wcale nie byli zorganizowani - prawie jednakowe czarne koszulki, zresztą sami zobaczcie na filmiku jak się zachowują "niezorganizowani". Bardzo łatwo odróżnić "niezorganizowanych" od normalnych uczestników mszy św.
   doceń 11
  • MarianNowak
   31.08.2016 15:33
   Fotografie nie oddają rzeczywistości tak jak to widać na filmach z pogrzebu, gdzie ewidentnie ONR prowokuje i atakuje KOD. Filmy są dostępne w sieci i można spokojnie zobaczyć aby wyrobić sobie opinię kto tam był agresorem.
  • MacBlacker
   31.08.2016 22:11
   Ciekawe jak zareagowali by KODomici na obecność ONRowców na paradzie "równości"?!...
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół