• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • I ty możesz zostać wolontariuszem

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 19.10.2016 18:44

  Trzymają za rękę, rozmawiają, odmawiają wspólnie modlitwy, czytają książki, pomagają pisać listy. Rozpoczął się kurs wolontariatu opiekuńczego.

  W Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku 19 października rozpoczął się kurs wolontariatu opiekuńczego. W szkoleniu zdecydowało się wziąć udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku.

  - Dlaczego zamierzam zostać wolontariuszem? Sam próbowałem odpowiedzieć sobie na to pytanie. Chyba dlatego, że chcę się sprawdzić. Zobaczyć, ile jest we mnie wrażliwości i empatii - mówi Roman. - Moja żona jest pielęgniarką i zajmuje się chorymi. Uważam, że wykonuje świetną robotę. Ja też chcę pomagać, nawet po godzinach swojej pracy. Czy starczy mi sił i zapału? Mam nadzieję - dodaje.

  - Wolontariusze w hospicjum pomagają w czynnościach porządkowych, kąpielach, pielęgnowaniu domowników, ale przede wszystkim towarzyszą im w codzienności. Trzymają za rękę, odmawiają wspólnie modlitwy, rozmawiają, czytają książki, pomagają pisać listy - wylicza Barbara Szynaka, koordynator wolontariatu opiekuńczego. - Wolontariusze bardzo zbliżają się do swoich podopiecznych. Poznają ich życiowe historie, wspomnienia z dzieciństwa, różnego rodzaju dylematy. Często odchodzeniu pacjentów towarzyszy wielki smutek.

  Kurs obejmuje wykłady, warsztaty, ćwiczenia praktyczne z pielęgniarką, fizjoterapeutką, zajęcia z psychologiem oraz praktykę na oddziale. Kończy się egzaminem. Po zaliczeniu wszystkich wymaganych etapów uczestnik uzyskuje dyplom ukończenia kursu.

  - Obecna edycja szkolenia poszerzona została o moduł pediatryczny, który ma przygotować przyszłych wolontariuszy do opieki nad małym pacjentem hospicyjnym - dodaje B. Szynaka.

  Wciąż można zapisać się na kurs. Więcej informacji na temat szkolenia można uzyskać pod numerem telefonu: (58) 340 61 41 lub pisząc e-maila pod adresem: b.szynaka@hospicjum.info.

  - Absolwentów kursu zapraszamy do wolontariatu opiekuńczego w naszym hospicjum, domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i szpitalach. Kurs przygotowuje również do opieki nad chorym członkiem rodziny. Zostań wolontariuszem, bo pomaganie jest piękne - zachęca B. Szynaka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół