• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Drogowskaz myśliwych

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 23.10.2016 03:10

  - Wzywając wstawiennictwa św. Huberta, chcemy we wspólnej modlitwie i refleksji dostrzec to wszystko, co stanowi piękno myśliwskiej tradycji i rytuału. Św. Hubert, którego czcimy, nie może być dla nas tylko fasadą, ale drogowskazem - mówił do myśliwych bp Zbigniew Zieliński.

  Doroczne obchody "Hubertusa" zgromadziły 22 października w katedrze oliwskiej władze i członków organizacji łowieckich, przedstawicieli samorządów oraz delegacje leśników. Mszy św. odprawionej przez kapelanów myśliwych archidiecezji gdańskiej i diecezji pelplińskiej przewodniczył bp Zieliński.

  - Modlimy się, aby wyznawcy sztuki św. Huberta mieli zawsze w sercach tę gorliwość, jaką miał ich patron, gdy podczas łowów odnalazł w kniei Chrystusa. By zawsze etycznie zachowywali się wobec zwierzyny i szanowali naturę oraz piękno stworzenia - mówił w homilii bp Zbigniew.

  Hierarcha podkreślał, że w dzisiejszych czasach często pojawia się niezrozumienie sztuki myśliwskiej. - Jako rodzina myśliwska chcemy jeszcze lepiej wypełniać powierzone nam zadania mądrze rozumianej troski o środowisko. Chcemy dzisiaj lepiej odkryć zadania wobec świata stworzonego. Chcemy jeszcze lepiej zrozumieć, co znaczy troska i starania o mądrą i zrównoważoną gospodarkę w tym naturalnym środowisku - zaznaczał.

  Biskup odniósł się także do zarzutów, jakie pod adresem myśliwych pojawiają się czasami w przestrzeni publicznej. - Przychodzi nam żyć w czasach, gdy ci sami ludzie mówią, że oznaką nowoczesności, pluralizmu i demokracji jest prawo do zabijania poczętych, a nienarodzonych dzieci, a nie potrafią zrozumieć tego, czym w swej istocie jest myśliwska sztuka - podkreślał bp Zieliński.

  - Rok Jubileuszowy przypomina nam, abyśmy swoim życiem wpisali się w postawę miłosierdzia. Z tym większą ufnością stajemy przed naszym patronem, by odkryć w nim tego, który wyznacza nam nasze życiowe drogi i kieruje nasze oczy ku Stwórcy, by On był wyznacznikiem podejmowanych przez nas działań. Bóg włączył do grona świętych pasterzy św. Huberta odznaczającego się wiarą, która zwycięża świat, i gorącą miłością do Stwórcy. Prosimy, byśmy i my, trwając w wierze i miłości, zasłużyli na udział w Jego chwale - dodał hierarcha.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • JAWA25
   23.10.2016 12:33
   Hubert miał ujrzeć w lesie jelenia z krzyżem w wieńcu, po czym porzucił łowiectwo i oddał się służbie Bożej. Osobliwy patron łowiectwa.
  • JAWA25
   25.10.2016 17:45
   "ci sami ludzie mówią, że oznaką nowoczesności, pluralizmu i demokracji jest prawo do zabijania poczętych, a nienarodzonych dzieci, a nie potrafią zrozumieć tego, czym w swej istocie jest myśliwska sztuka" non sequitur, wywód jak z Tomasza Terlikowskiego
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół