• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Przedszkolaki w akcji

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 08.12.2016 23:58

  W gdyńskiej placówce prowadzonej przez siostry nazaretanki powstało pierwsze w archidiecezji Przedszkolne Koło Caritas. Dzięki przedświątecznej akcji jego członkowie 8 grudnia zebrali 1700 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym.

  - Pomysł wziął się z potrzeby serca. Siostra Benedetta zaproponowała nam stworzenie Przedszkolnego Koła Caritas. Nie było się nad czym zastanawiać. Moje dziecko także bardzo chciało włączyć się w tę inicjatywę - opowiada pani Wioletta, mama Wiktora.

  - Kiedy przyjechałam do Gdyni, od początku miałam wielkie pragnienie, żeby powstało tu takie koło. W przedszkolu jest bardzo dużo ludzi, którzy chcą dzielić się z innymi - mówi s. Benedetta Motylak CSFN. - W końcu podjęłam decyzję i napisałam list do rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Zgłosiło się 5 rodzin. Niby to niewiele, ale to naprawdę ludzie szaleni. Trudno za nimi nadążyć. Od razu podchwycili wszystkie pomysły - dodaje siostra.

  Od momentu powstania koło włączyło się w kilka ogólnopolskich i diecezjalnych przedsięwzięć Caritas. Jego członkowie brali już udział w akcji "Tornister pełen uśmiechów" i rozdawali świąteczne "tutki". Zbierali także rzeczy potrzebne pensjonariuszkom Domu Samotnej Matki w Matemblewie. Teraz sprzedają świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

  - Podczas kiermaszu zebraliśmy ponad 1700 zł - mów siostra Benedetta   - Podczas kiermaszu zebraliśmy ponad 1700 zł - mów siostra Benedetta ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Ostatnio doszli do wniosku, że trzeba podjąć także własne, autorskie akcje. Postanowili zorganizować kiermasz ozdób świątecznych. Zebrane pieniądze planują przeznaczyć na pomoc rodzinom dzieci z prowadzonych przez siostry placówek - szkoły i przedszkola. Chcą także pomóc gdyńskiemu hospicjum.

  - Przedszkolne koło Caritas jest czymś zupełnie innym niż te, które działają w szkołach. Ma niezwykły wymiar, ponieważ skupia nie tylko dzieci, ale także rodziców - zaznacza s. Benedetta. Jak mówi, dzieci włączają się głównie w proste czynności. - Uczą się, jak wygląda znaczek Caritas. Wiedzą, że chodzi o pomoc innym. Dostają także koszulki i bardzo cieszą się z tych gadżetów. Robią też drobne rzeczy na kiermasze. Kiedy jednak widzą, że rodzice przy czymś dłubali trzy wieczory, bo chcą to sprzedać, aby zdobyć pieniądze i nimi wspomóc innych, w nich również kształtuje się postawa gotowości do pomocy - mówi z zapałem siostra.

  - Mam 6 lat i należę w przedszkolu do grupy "Stokrotek" - mówi Bartosz. Jest dumny ze swojego działania. - Robienie ozdób to fajna zabawa. Najbardziej podobało mi się to, że wykonywałem je sam. Byłem ich dostawcą - zaznacza.

  - Robiliśmy razem gwiazdki i bombki z makaronu - opowiada pani Dorota, mama Bartka. - Najpierw skleja się makaron we wcześniej opracowane wzory. Następnie się je maluje. Później smaruje się klejem i obsypuje brokatem. To właśnie mój synek lubi najbardziej. Miał przy tym naprawdę dobrą zabawę - wyjaśnia.

  - Najbardziej cieszę się z tego, że będę mógł pomóc innym ludziom - mówi 6-letni Bartosz   - Najbardziej cieszę się z tego, że będę mógł pomóc innym ludziom - mówi 6-letni Bartosz ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość -  Bardzo podobało mi się to sypanie brokatem. Wszystko wtedy zaczyna błyszczeć. Ale najbardziej cieszę się z tego, że będę mógł pomóc innym ludziom. Jak jednemu człowiekowi jest ciężko, to drugi powinien mu pomóc. Uczy mnie tego siostra i mama. Ale im wszystkim pokazuje to Pan Jezus - mówi z powagą Bartosz.

  Pani Wioletta zaznacza, że praca przy wykonywaniu ozdób to dla dzieci ogromna frajda. - Wszystko wykonane jest ręcznie przez nie. Moje dziecko robiło ozdoby z masy solnej, szyszki i świeczki z brokatem - zaznacza.

  - Nasze ozdoby są najlepsze, ponieważ robione są z sercem. Musieliśmy najpierw usiąść i wszystko przemyśleć wspólnie z dziećmi. Poza tym są niezwykle oryginalne. Każda z nich jest inna, jedyna w swoim rodzaju. Drugiej takiej nie ma - zaznacza z uśmiechem pani Joanna, mama Jasia.

  - Jestem tu dopiero drugi raz, ponieważ na co dzień pracuję za granicą. W inicjatywę włączyłem się dzięki mojej żonie. Ten kiermasz skierowany jest do rodziców dzieci z przedszkola. Mam jednak nadzieję, że podobny uda się nam zorganizować dla wszystkich parafian - mówi tata Bogny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół