• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Seminarium - lektorom

  ks. Rafał Starkowicz ks. Rafał Starkowicz

  dodane 18.12.2016 09:26

  - Chcemy wspomóc pracę proboszczów i wikariuszy nad formowaniem członków Liturgicznej Służby Ołtarza, a jednocześnie dać im okazję, by zobaczyli życie wspólnoty seminaryjnej - mówi ks. Krzysztof Szerszeń, prorektor GSD.

  W Gdańskim Seminarium Duchownym ruszyły spotkania Akademii Lektorskiej. Posługujący w parafiach archidiecezji lektorzy mogą skorzystać z cyklu spotkań obejmujących wykłady z zakresu Pisma Świętego, liturgiki i duchowości. Istotną część zajęć stanowią także praktyczne ćwiczenia z fonetyki. - Ta ostatnia obejmuje ćwiczenia artykulacyjne, czyli naukę wymowy, intonacji oraz akcentów - wyjaśnia Adam Dzionk, kleryk V roku, koordynator projektu.

  - Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak istotna jest posługa młodych chłopaków w ramach służby przy ołtarzu - mówi ks. Krzysztof Szerszeń, prorektor GSD. - Chodzi nam nie tylko o poszerzenie ich wiedzy, ale także o pogłębienie życia duchowego. Chcemy także, by pomogło im to w odkrywaniu własnej drogi powołania. Oczywiście, nie zamierzamy ich werbować, jeżeli jednak ktoś z nich odkryje powołanie do kapłaństwa dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu, będziemy się z tego cieszyć - podkreśla kapłan.

  Dodaje, że na pomysł zorganizowania Akademii Lektorów wpadł ks. Grzegorz Szamocki, rektor GSD, natomiast klerycy chętnie ten pomysł podchwycili i zaproponowali konkretne rozwiązania. To właśnie oni przygotowują wykłady i sami zajmują się zorganizowaniem czasu młodzieży.

  Jak inicjatywę postrzegają sami lektorzy? - Z klerykami rozmawia mi się lepiej niż z księżmi. Oni są w stanie przejściowym pomiędzy byciem człowiekiem świeckim a kapłanem. Podoba mi się to, że mówią do nas, jak do młodszych kolegów. Czuję, że są mi znacznie bliżsi - zdradza Alan Dargacz, uczeń kl. II gimnazjum.

  Młodzi, którzy uczestniczą w zajęciach, mają także konkretne oczekiwania. - Denerwuję się podczas "występów" przed wieloma ludźmi. Wstydzę się czytać publicznie. Liczę na to, że dzięki tym zajęciom nauczę się lepiej czytać i okiełznam swoje nerwy - wyznaje Mateusz Kreft, jeden z uczestników spotkania.

  - Akademia to dla kleryków także okazja do praktyki i odnajdowania się w sytuacji, w której przemawia się do młodych. To także szansa, by solidnie przygotować materiał, a później ciekawie go przedstawić. Nie dzieli nas jakaś ogromna różnica wieku i to jest naszym atutem. Wielu z nich to nasi młodsi koledzy z parafii - wyjaśnia kl. Adam Dzionk.

  Kolejne spotkania Akademii Lektorów odbędą się: 21 stycznia, 4 lutego, 18 marca, 22 kwietnia i 27 maja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół