• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Czy Tolkien miał gdańskie korzenie?

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 03.01.2017 15:00

  Ciekawa hipoteza na temat pochodzenia autora słynnych powieści "Hobbit" i "Władca Pierścieni".

  Ryszard "Galadhorn" Derdziński mieszka w Sosnowcu. Jest autorem bloga Tolknięty, współtworzy także serwis Elendilion. To właśnie na obu portalach opublikował wyniki swoich wieloletnich badań na temat pochodzenia rodziny Tolkiena. Według R. Derdzińskiego, znakomity pisarz i autor książek "Władca pierścieni" i "Hobbit" wywodzi się z... Gdańska.

  - Tolkienowie przybyli do Londynu z Gdańska, który z głównego miasta Prus Królewskich w Rzeczypospolitej stawał się w dobie I rozbioru, w czasach ekspansji Królestwa Prus, miastem w Prusach Zachodnich. Krewnym J.R.R. Tolkiena, urodzonym jeszcze w Gdańsku, był Daniel Gottlieb Tolkien (1747, Gdańsk - 1813, Londyn), brat Johna Benjamina Tolkiena (1753-1819). Ten drugi był prapradziadkiem prof. Tolkiena i być może także urodził się w Gdańsku - przekonuje badacz.

  Skąd to wiadomo? R. Derdziński analizuje dzieje rodu Tolkienów od 25 lat. Niedawno za pomocą brytyjskiego genealogicznego portalu odnalazł dokument z 1794 roku, który jest relacją z naturalizacji Daniela Gottlieba Tolkiena (brata prapradziadka J.R.R. Tolkiena). Ten dokument dowodzi, że Daniel Gottlieb Tolkien urodził się w Gdańsku.

  Dodatkowo badacz zaczął wertować książki adresowe. I tu natrafił na kolejne potwierdzenia gdańskiego śladu, bo okazało się, że rodzina Tolkienów była w XVIII wieku związana z miejskim cechem kuśnierzy. - Tolkienowie w Gdańsku byli ważnymi postaciami w tym cechu. A cech kuśnierzy patronował ołtarzowi Trzech Króli w farze miejskiej, w kościele Mariackim - podkreśla R. Derdziński.

  Co więcej, jak informuje badacz, jeszcze w 1817 roku w Gdańsku rodzina Tolkiena była właścicielem antykwariatu na Dolnym Mieście. Miał się on mieścić przy Scharmachergasse (ul. Kołodziejskiej). Z kolei Tolkienowie mieszkali najprawdopodobniej w okolicach ul. Tandeta lub Teatralnej. Ta hipoteza wymaga jeszcze weryfikacji. Dalsze badania na ten temat prowadzone będą w miejskich archiwach.

  Sam Tolkien najprawdopodobniej nie wiedział, że jego korzenie sięgają Gdańska. - J.R.R. Tolkien znał tylko pradziadka. My znamy jego prapradziadka i praprapradziadka. Moje badania dalej trwają. Czytam teraz dokładnie monumentalne dzieło, wielotomową "Historię Gdańska". Lada dzień wynotuję z niej wszystko, co może nas interesować w sprawie gdańskich kuśnierzy i antykwariuszy Tolkienów. Niedługo napiszę o moich ustaleniach - możemy przeczytać na blogu R. Derdzińskiego.

  John Ronald Reuel Tolkien, brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, urodził się w 1892 roku w Oranii w Afryce (obecnie RPA). Był poliglotą, znał ponad 30 języków. W czasie II wojny światowej uczył się również polskiego, ale uznał go za dość trudny. Jego powieści "Władca Pierścieni" oraz "Hobbit, czyli tam i z powrotem" spopularyzowały literaturę fantasy i z powodzeniem zostały przeniesione na wielki ekran.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół