• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Modlitwa o pokój i jedność

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 15.01.2017 22:19

  W niedzielę 15 stycznia zainaugurowany został Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

  Czas ten obfituje w nabożeństwa i modlitwy chrześcijan z różnych Kościołów. Także i tym razem w Trójmieście nie zabraknie okazji, aby kolejne dni spędzić we wzmożonej świadomości, czym jest ekumenizm i dlaczego w ogóle powinniśmy dążyć do jedności.


  Zaplanowano modlitwy w kościołach: ewangelicko-metodystycznym, prawosławnym, katolickim, polskokatolickim czy ewangelicko-augsburskim. Nawet jeżeli ktoś nie wie zbyt wiele o obowiązującym kanonie nabożeństwa, nie stoi to na przeszkodzie, aby uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Tegoroczne spotkania odbywać się będą pod hasłem: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas". Cytat został zaczerpnięty z 2 Listu do Koryntian 5,14–20. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Niemiec.

  W Trójmieście Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zapoczątkowany został w Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku. Modlitwie o pokój przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. - Ten rozpoczynający się właśnie Tydzień Ekumeniczny to czas modlitwy zanoszonej do Boga o pokój. To również okazja do szukania jedności nie tylko wśród różnych wyznań chrześcijańskich, ale również z przedstawicielami innych religii. To niewątpliwa sposobność, aby się spotkać, podzielić refleksjami, ale przede wszystkim, by zgromadzić się na modlitwie w poszczególnych środowiskach, parafiach i w świątyniach - mówi bp Szlachetka.

  W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich - abp Sławoj Leszek Głódź, bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Rafał Michalak z Kościoła polskokatolickiego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, a także imam Ismail Caylak z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej oraz Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego.

  - Nie wszędzie w Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma miejsce w takim wymiarze, jak w Gdańsku. Tutaj staramy się pokazać, że w mieście wolności łączy się tradycję tolerancji i otwarcia na innych ludzi. 1000 lat historii Gdańska pokazuje, że wielu przybyszów znajdowało tu bezpieczną przystań, gdy inaczej patrzyli na świat niż większość mieszkańców tego regionu - mówi bp Hintz. - Ten tydzień jest złożeniem świadectwa wobec wszystkich mieszkańców naszego regionu, byśmy - mimo różnic - potrafili żyć w pokoju - dodał bp Hintz.

  Plan spotkań w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan:

  18 stycznia, środa, godz. 18, Sopot
  Kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela, ul. Parkowa 5

  19 stycznia, czwartek, godz. 18, Gdańsk-Wrzeszcz
  Kościół ewangelicko-metodystyczny, ul. Pniewskiego 8

  20 stycznia, piątek, godz. 18, Gdańsk
  Kościół rzymskokatolicki św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ul. Legionów 13

  21 stycznia, sobota, godz. 17, Gdańsk
  Cerkiew prawosławna św. Mikołaja, ul. Traugutta 45

  22 stycznia, niedziela, godz. 18, Gdańsk
  Kościół polskokatolicki Bożego Ciała, ul. 3 Maja 19

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół