• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Muzyka, która łączy

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 11.03.2017 20:10

  W sobotę 11 marca w kościele św. Katarzyny można było wysłuchać koncertu w ramach trwającego VI Gdańskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego.

  Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest imprezą cykliczną, składającą się z części konkursowej, odbywającej się w auli Politechniki Gdańskiej, oraz występów przed publicznością w reprezentacyjnych gdańskich kościołach.

  Co rok impreza przyciąga ciekawe zespoły z całej Europy, a czasem i z dalszych zakątków świata. W czasie 6. już edycji muzycznych atrakcji również nie zabraknie. Podczas tegorocznej odsłony, poza chórami polskimi, w festiwalu udział zapowiedziały zespoły m.in. z: Litwy, Łotwy, Czech czy Rosji.

  Co ciekawe, podział na kategorie wprowadzono ze względu na rodzaj zespołu, a nie na repertuar, dzięki czemu utwory prezentowane przed publicznością są bardzo zróżnicowane.

  - Tak, zdecydowanie dało się tę różnorodność usłyszeć. Cudownie słucha się muzyki w pięknym, choć lekko "okaleczonym" wnętrzu kościoła św. Katarzyny - mówi pani Maria, uczestniczka koncertu.

  Dodatkowo, aby spełnić wszystkie regulaminowe wymagania - zespoły muszą zaprezentować m.in. przynajmniej dwa utwory rodzime w tym jeden śpiewany w ojczystym języku. - Dzięki takiej formule wydarzenia widać bardzo wyraźnie, że muzyka sama w sobie pozostaje językiem uniwersalnym i bez względu na podziały kulturowe przy odrobinie dobrej woli muzycy z całego świata mogą bez przeszkód wspólnie się nią cieszyć - wyjaśniają organizatorzy.

  Chóry biorące udział w gdańskim festiwalu, jak zawsze, ocenia międzynarodowe jury, któremu przewodniczy światowej sławy kompozytor muzyki chóralnej Vytautas Miškinis z Litwy, a jego członkami są: Rihards Dubra - sławny kompozytor łotewski, Javier Busto - uznany kompozytor oraz dyrygent hiszpański czy prof. Grzegorz Rubin - wybitny znawca chóralistyki z Gdańska oraz Jan Rybarski - dyrygent z Krakowa, od lat prowadzący znakomity Chór Mariański.

  Festiwal zakończy się jutro - koncertem galowym - w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej przy ul. Gabriela Narutowicza 11.

  Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

  Festiwal odbywa się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół