• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Muzyczna uczta dla ducha

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 01.04.2017 22:32

  Już po raz 11. odbył się Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. 1 kwietnia, do kościoła św. Wojciecha w Kielnie przybyły chóry z całej Polski, by wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych. Zmagania zgromadziły 18 zespołów.

  - Z edycji na edycję zauważamy, że poziom festiwalu jest coraz wyższy. Świadczy to o wielkiej miłości chórzystów do muzyki - ta edycja to była prawdziwa uczta dla ducha - mówi ks. dr. hab. Robert Kaczorowski, przewodniczący jury.

  Galę konkursu poprzedziła uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. inf. dr Stanisław Zięba. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. prał. Franciszek Rompa, proboszcz kielneńskiej parafii.

  - To muzyczne wydarzenie jest niesamowicie ważne, gdyż przybliża nas, przez treść utworów, do Męki Jezusa, a także do faktu Zmartwychwstania. Festiwal odbywa się w okresie Wielkiego Postu, co pomaga nam wszystkim - wykonawcom, słuchaczom, wiernym, jeszcze lepiej przeżyć ten czas - mówi ks. inf. Stanisław Zięba.

  - Potrzebna jest, aby kultura muzyczna w danym środowisku - w danym regionie rozwijała się i trwała, bo człowiek żyje przez kulturę - dodał ks. Zięba.

  Festiwal ma formę konkursu, a uczestnikami mogą być zespoły chóralne, schole, zespoły działające przy parafiach, stowarzyszeniach, szkołach, uczelniach z terenu Polski. Jednym z głównych celów wydarzenia jest kultywowanie pieśni wielkopostnej i pasyjnej, promowanie i inspirowanie wartościowej twórczości muzycznej o przeznaczeniu liturgicznym, jak również promocja Kaszub i Pomorza.

  - Aby zrozumieć istotę pieśni wielkopostnej trzeba otworzyć Pismo Święte, szczególnie Ewangelię, gdyż na jej kartach zapisane są najważniejsze wydarzenia zbawcze, które już za parę dni będziemy przeżywać - mówi ks. R. Kaczorowski.

  Przewodniczący jury wyjaśnia, że pieśń zrodziła się w czasach, kiedy znajomość pisma była sztuką zarezerwowaną dla wybranych. - Słowo śpiewane, czyli pieśń była katechezą - w ten sposób ludzie uczyli się prawd wiary. Tradycyjna pieśń wielkopostna ma często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt i zwrotek opisuje bardzo szczegółowo wydarzenia z Pisma Świętego.

  - Pieśni religijne, zawsze odgrywały istotną rolę w kosztowaniu naszej tożsamości i wiary, a w czasach niewoli narodowej były nośnikiem języka polskiego - podkreśla przewodniczący.

  W jury konkursowym znaleźli się przedstawiciele świata muzyki: prof. Anna Fiebig, prof. Marek Rocławski, dr Arkadiusz Wanat oraz prezes Tomasz Fopke.

  Komisja, jednogłośnie postanowiła przyznać Grand Prix festiwalu chórowi "Piena Voce" z Gdańska. Nagroda specjalna, ufundowana przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego za najlepsze wykonanie utworu przewodniego "Jesu dulcis memoria", trafiła do Chóru Żeńskiego Chóru przy parafii NSPJ w Gdyni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół