• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Jesteśmy szafarzami życiodajnych sakramentów

  Jan Hlebowicz Jan Hlebowicz

  dodane 13.04.2017 16:10

  W archikatedrze oliwskiej 13 kwietnia odprawiona została uroczysta Msza św. Krzyżma pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego.

  W uroczystości uczestniczyli także bp Wiesław Szlachetka, bp Zbigniew Zieliński oraz ok. 500 kapłanów z całej archidiecezji. Nie zabrakło również sióstr zakonnych, zakonników oraz reprezentantów wspólnot życia konsekrowanego.

  Podczas Eucharystii zostały odnowione przyrzeczenia kapłańskie. Abp Głódź pobłogosławił także oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił krzyżmo, czyli mieszaninę oleju z balsamem, używaną do sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz konsekracji biskupów.

  Metropolita gdański mówił w homilii o posłudze kapłańskiej w kontekście Bożego miłosierdzia, wyrażającego się poprzez sakrament pokuty. - Niesiemy pocieszenie w imię Jezusa. Jesteśmy szafarzami życiodajnych sakramentów, m.in. pojednania obiecanego Kościołowi jako pierwszy dar zmartwychwstałego Pana - podkreślił.

  Przypomniał także, że patronem 2017 roku jest św. Brat Albert. - Adam Chmielowski wyróżnił się tym, że był apostołem miłości miłosiernej. Kochał i wspierał nędzarzy upadłych materialnie i moralnie. Dzieła miłosierdzia realizuje skutecznie nasza diecezjalna Caritas - zaznaczył.

  Abp Głódź mówił także o współczesnych prześladowaniach kapłanów i chrześcijan na całym świecie, m.in. w Egipcie i Syrii. - Miejmy świadomość, że w ciągu tylko jednego roku 150 tys. chrześcijan zostało eksterminowanych. To się dzieje dziś na oczach świata i współczesnej cywilizacji. Za mało jest solidarnego pocieszenia i współczucia - podkreślił.

  Na zakończenie metropolita podziękował zebranym za codzienną pracę duszpasterską. - To dzięki niej Kościół w Polsce i Kościół w Gdańsku jest żywy - zaznaczył.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół