• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • O trajtkach na szelkach i śledziach

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 12.05.2017 16:02

  W Centrum Designu Gdynia otwarto niezwykłą wystawę połączoną z premierą gdyńskiej edycji "Niemapy", czyli przewodnika dla rodzin przedstawiającego najważniejsze miejsca miasta, jego kulturę i charakterystyczne słowa.

  "Niemapa" wygląda jak zwykły składany plan miasta. Jednak w rzeczywistości jest to fascynujący przewodnik po Gdyni. Warto wczytać się we wszystkie opisy polecanych miejsc, bo zwracają uwagę na ciekawostki, a jednocześnie stanowią wyzwanie i zachętę do spacerów.

  Małgosia Żmijska na co dzień mieszka w Łodzi. Kiedy została mamą, spojrzała na swoje miasto z zupełnie innej perspektywy. - Łódź kojarzona jest z szarością, a ja chciałam pokazać swojemu dziecku, że to także fascynujące i inspirujące miejsce - wyjaśnia. Dlatego razem z koleżanką Joanną Studzińską postanowiły stworzyć przewodnik, który pozwolił odkrywać miasto w nowy sposób. Tak powstała "Niemapa" Łodzi, a w ostatnim czasie także innych miast Polski. Teraz przyszedł czas na Gdynię.

  - Naszą pracę przy przewodniku zaczęłyśmy od rozmów z mieszkańcami miasta. W końcu to oni najlepiej wiedzą o miejscach interesujących i nie zawsze oczywistych, a wartych odwiedzenia - podkreśla pani Małgosia. W ten sposób udało się wybrać 18 punktów, które zagościły w papierowej wersji "Niemapy".

  - Są to miejsca, które mogą inspirować, zachęcać do wspólnych spacerów, odkrywania i poszukiwania ciekawych zakątków. Osobiście Gdynia zachwyca mnie od lat, a tworząc "Niemapę" poznałam kolejne jej tajemnice i urokliwe miejsca, jak choćby Dworzec Gdynia Główna, kryjący w swoich wnętrzach niesamowite mozaiki - mówi pani Małgosia.

  Przewodnik oferuje także szereg zajęć na świeżym powietrzu: rozpoznawanie dźwięków jakie wydają różne zwierzęta w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo, ognisko na Kępie Redłowskiej czy spacer po ulicach centrum. Miasto, to również jego historia, którą warto poznawać w Muzeum Miasta Gdynia oraz lokalny język - dlatego na "Niemapie" Gdynia nie mogło zabraknąć ilustrowanego słowniczka gdyńskich słówek. Dzięki akcji, która zaangażowała blisko tysiąc osób okazało się, że gdynianie zaakceptowali już na pół żartobliwą nazwę “śledzie”, budynek Urzędu Miasta nazywają Prezydium, a trolejbusy to inaczej "trajtki na szelkach".

  W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia została właśnie otwarta wystawa na której dzieci i rodzice zostają zaproszeni na spacer po specjalnie zbudowanej, trójwymiarowej, ilustrowanej Gdyni.

  - Musieliśmy przerobić obraz 2D w 3D. Skala budynków musiała zostać dostosowana do dzieci, żeby czuły się, jakby faktycznie zwiedzały miasto. Cała grafika widoczna na wystawie zaczerpnięta została z "Niemapy", tak że mamy tutaj Gdynię w kreskówkowym wydaniu - mówi Stanisław Kempa z Pracowni Projektowej "Gdyby", twórcy wystawy.

  Zwiedzający mogą nasłuchiwać dźwięków portu, zajrzeć na podwórko modernistycznej kamienicy, poprowadzić kuter, zrobić sobie zdjęcie na filmowej ściance czy przejść się po nabrzeżu. To wydarzenie ma prowokować do rozglądania się, rozmów, opowieści i wspólnej rodzinnej zabawy. Wystawie będą towarzyszyć warsztaty dla rodzin i oprowadzania dla grup szkolnych i przedszkolnych.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, wystawa potrwa od 11 do 28 maja, a otwarta jest codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 11-19 w Galerii Centrum Designu Gdynia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół