• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Świętowali swój dzień

  Justyna Liptak Justyna Liptak

  dodane 01.06.2017 14:49

  Caritas Archidiecezji Gdańskiej we współpracy z Fundacją Pomorską, kolejny już raz zaprosiła najmłodszych do spędzenia Dnia Dziecka na wodach Zatoki Gdańskiej.

  To był niezapomniany dzień dla ponad 500 dzieciaków z najbardziej ubogich rodzin.

  Najmłodsi mieli kolejną okazję, aby wypłynąć w rejs katamaranem z okazji Dnia Dziecka. Tradycyjnie początek spotkania miał miejsce w bazylice Mariackiej. Głównych gości dzisiejszego świętowania powitał ks. Piotr Brzozowski, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Jesteście bohaterami dzisiejszego dnia i mam nadzieję, że przyniesie wam on dużo radość - mówił do dzieci ks. Brzozowski.

  Wspólnej, krótkiej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. - To wyjątkowy dzień, bo każdy z nas może na powrót stać się dzieckiem - mówił biskup do zebranych w świątyni młodych. Hierarcha podkreślił również, że zapoczątkowane 24 lata temu przez Macieja Płażyńskiego rejsy są bardzo ważną inicjatywą. - To piękna tradycja, która pozwala tak wielu młodym przeżyć Dzień Dziecka w wyjątkowy i niezapomniany sposób - dodał.

  We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej, Monika Kończyk, kurator oświaty, Elżbieta Płażyńska, a także Jerzy Latała, właściciel Żeglugi Gdańskiej.

  Po błogosławieństwie rządni przygód, młodzi śmiałkowie przeszli Długim Pobrzeżem pod Basztę Łabędź w stronę katamaranu. - Ten dzień jest super! Już nie mogę doczekać się pozostałych atrakcji - mówi Martyna. - Atmosfera jest świetna. Chciałabym już wypłynąć - dodaje Ania. Szóstoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 86 im. prof. Jerzego Sampa w Dniu Dziecka organizowanym przez Caritas biorą udział pierwszy raz.

  - Wszyscy byli bardzo podekscytowani dzisiejszym wydarzeniem. Nie mogli się doczekać. Dla mnie najważniejsze jest, że mogą spędzić swoje święto w inny, pełen atrakcji, sposób - podkreśla Katarzyna Sprawka, nauczyciela. 

  Tegoroczne wspólne świętowanie związane było ze św. Bratem Albertem. W trakcie rejsu, młodzi mogli lepiej poznać osobę świętego. - Caritas przygotowało 10 stacji z zabawami, gdzie dzieciaki będą m.in. malować i nauczą się jak zawiązać cingulum, czyli mnisi sznur - wyjaśnia Marta Szulc z Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  W rejs wypłynęły dzieci z rodzin ubogich, zamieszkujące: m.in. w Gdyni, w Rumi, Gdańsku, ale także w Skarszewach, Cedrach Wielkich, Hopowie czy Pelplinie.

  Po zakończonym, kilkugodzinnym rejsie dzieci miały okazję zwiedzać placówki Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Muzeum Bursztynu. - Dla niektórych dzieci to pierwsza wizyta w muzeum. Mamy nadzieję, że im się spodoba - dodaje M. Szulc.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół